Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Babiš a Rusnok: Ekonomika je na dopady koronaviru připravena

Premiér Andrej Babiš a guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš a guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok... | foto: ČTK

PRAHA Připravenost české ekonomiky na dopady šíření koronaviru je velmi dobrá, a to jak ze strany vlády, tak i centrální banky. Po středečním setkání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) to uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Babiš zároveň uvedl, že situace českého bankovního sektoru je jedna z nejlepších v Evropě, a proto vláda vyzve banky, aby byly nyní vstřícné k podnikatelům a firmám.

„Obecně jsme konstatovali, že připravenost ČR v tomto směru je velmi dobrá. Jak na straně vlády, tak i na straně měnové politiky a finančního sektoru. Máme robustní rezervy, což nám dává možnost na tu situaci adekvátně reagovat,“ uvedl Rusnok. Dodal ale, že nejdříve je třeba řešit ochranu zdraví a života obyvatel a až následně se soustředit na řešení ekonomických dopadů. Ty přitom podle Rusnoka i Babiše nelze zatím konkrétně vyčíslit.

„Informovali jsem bankovní radu, že náš hlavní úkol je zastavení šíření koronaviru. Některé země to nezvládli, ale my děláme vše pro to, aby se nešířil. Zároveň vnímáme problémy jednotlivých sektorů a připravujeme se na to, abychom jim pomohli,“ uvedl Babiš. Podle Babiše nemají Češi se splácením hypoték problémy. Za zásadní problém nemá ani Rusnok, banky samy posečkají, míní.

Babiš při návštěvě ČNB na návrh uvedl, že s nesplácením hypoték má Česko jeden z nejmenších problémů ze zemí EU. „Nemáme hory neplatičů hypoték, je to naprosto předčasná záležitost,“ navázal na předsedu vlády Rusnok. Banky podle něj k tomu mají zájem udržet si své klienty, proto budou samy ochotny vycházet jednotlivým klientům vstříc, pokud bude důvod se splátkou posečkat. „Není načase žádné paušální řešení,“ řekl Rusnok.

Pirátský poslanec Tomáš Martínek žádal v otevřeném dopise členy České bankovní asociace ke zmírnění pravidel splácení hypoték a jiných úvěrů kvůli opatřením ke koronavirové nákaze. „Banky intenzivně pracují na opatřeních, která pomohou zmírnit ekonomické dopady epidemie na bankovní klienty zejména z řad podnikatelů a živnostníků. Podoba opatření bude oznámena v nejbližších dnech,“ reagoval výkonný ředitel asociace Pavel Štěpánek.

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Kdysi muži bránili vlast před nájezdníky, dnes brečí, že mají málo lajků na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Advantage Consulting, s.r.o.
SITECORE ARCHITECT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 65 000 - 85 000 Kč