Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bakala chce těžit uhlí v Polsku

Uhelný důl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uhelný důl. | foto: Reprofoto

PRAHA Nizozemská společnost New World Resources (NWR), která je jediným akcionářem české těžební a koksárenské společnosti OKD, se bude podílet na těžbě uhlí v polské lokalitě Morcinek. NWR podepsala předběžnou dohodu o spolupráci s polskou společností těžící koksovatelné uhlí Jastrzebska Spóľka Woglowa (JSW), informovala firma v tiskové zprávě.

"Touto dohodou byly položeny základy pro těsnější spolupráci našich společností ve slezské uhelné pánvi, která byla historicky rozdělena státní hranicí," řekl člen představenstva NWR Zdeněk Bakala.

Obě společnosti chtějí vypracovat plán zpřístupnění zásob uhlí. Konečná dohoda bude záviset na tom, zda se těžba v lokalitě ekonomicky vyplatí. Důl Morcinek se nachází poblíž česko-polské hranice v jižní části hornoslezské uhelné pánve. Lokalita je v těsném sousedství dolu ČSM, kde těží OKD. Obě společnosti chtějí nejdříve zpřístupnit uhelná ložiska dolu Morcinek z české strany pomocí existujících důlních a povrchových zařízení NWR, později případně vystavět nové z polské strany.

New World Resources je jediným vlastníkem těžební společnosti OKD a jedním z největších producentů černého uhlí ve střední Evropě. V roce 2006 prodala firma přibližně 13,5 milionu tun uhlí, z toho přes 7,8 milionu dodala ocelářskému průmyslu. Výnosy byly v roce 2006 ve výši 37,282 miliardy korun, hrubý provozní zisk dosáhl 8,2 miliardy. Vlastníkem NWR je kyperská RPG.

JSW, kterou vlastní stát, je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropě. V Polsku provozuje pět černouhelných dolů a zaměstnává zhruba 19.000 lidí. V roce 2006 společnost JSW vytěžila 13,3 milionu tun černého uhlí, dosáhla konsolidovaných výnosů 6,23 miliardy zlotých (cca 46 miliard korun) a vykázala čistý zisk 295 milionů zlotých.
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?