17. října 2007 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bakala chce těžit uhlí v Polsku

Uhelný důl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uhelný důl. | foto: Reprofoto

PRAHA Nizozemská společnost New World Resources (NWR), která je jediným akcionářem české těžební a koksárenské společnosti OKD, se bude podílet na těžbě uhlí v polské lokalitě Morcinek. NWR podepsala předběžnou dohodu o spolupráci s polskou společností těžící koksovatelné uhlí Jastrzebska Spóľka Woglowa (JSW), informovala firma v tiskové zprávě.

"Touto dohodou byly položeny základy pro těsnější spolupráci našich společností ve slezské uhelné pánvi, která byla historicky rozdělena státní hranicí," řekl člen představenstva NWR Zdeněk Bakala.

Obě společnosti chtějí vypracovat plán zpřístupnění zásob uhlí. Konečná dohoda bude záviset na tom, zda se těžba v lokalitě ekonomicky vyplatí. Důl Morcinek se nachází poblíž česko-polské hranice v jižní části hornoslezské uhelné pánve. Lokalita je v těsném sousedství dolu ČSM, kde těží OKD. Obě společnosti chtějí nejdříve zpřístupnit uhelná ložiska dolu Morcinek z české strany pomocí existujících důlních a povrchových zařízení NWR, později případně vystavět nové z polské strany.

New World Resources je jediným vlastníkem těžební společnosti OKD a jedním z největších producentů černého uhlí ve střední Evropě. V roce 2006 prodala firma přibližně 13,5 milionu tun uhlí, z toho přes 7,8 milionu dodala ocelářskému průmyslu. Výnosy byly v roce 2006 ve výši 37,282 miliardy korun, hrubý provozní zisk dosáhl 8,2 miliardy. Vlastníkem NWR je kyperská RPG.

JSW, kterou vlastní stát, je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropě. V Polsku provozuje pět černouhelných dolů a zaměstnává zhruba 19.000 lidí. V roce 2006 společnost JSW vytěžila 13,3 milionu tun černého uhlí, dosáhla konsolidovaných výnosů 6,23 miliardy zlotých (cca 46 miliard korun) a vykázala čistý zisk 295 milionů zlotých.
Lidovky.cz