10. dubna 2014 15:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Balený mák ze Slovenska má v sobě dvakrát víc morfinu, než je povoleno

Mák od firmy Encinger obsahoval více morfinu, než je přípustné  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mák od firmy Encinger obsahoval více morfinu, než je přípustné | foto: SZPI

BRNO Mák s nadlimitním množstvím opiového alkaloidu morfinu objevila při laboratorní analýze Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Testem neprošly dvě šarže od slovenského výrobce Encinger, jedna z nich obsahovala dokonce dvojnásobné množství, jež považuje ministerstvo zdravotnictví za bezpečné.

Zmíněné šarže obsahovaly balení 250 gramů s datem trvanlivosti do 29. listopadu 2014 a do 20. ledna 2015. Limit je 43 miligramů morfinu na kilogram máku, přičemž jedna ze šarží obsahovala 86,1 miligramu, druhá 56,2 miligramu.

Nevyhovující výrobky téhož dodavatele odhalila už dříve tematická kontrola inspekce, výsledky zveřejnila 4. února. V tomto testu neuspěli i někteří další výrobci, kvůli vyššímu množství morfinu to byl českobudějovický výrobce ESSA.

"Důvodem může být to, že výrobce do potravinářského máku přidává mák pro farmaceutické účely, který je levnější," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. S obchody, kde inspekce vzorky odebrala, zahájí inspekce správní řízení.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.