24. března 2009 11:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Baníkovci dostanou své pivo

Pivo Ostravar Bazal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo Ostravar Bazal | foto: www.ostravar.czReprofoto

OSTRAVA Nové pivo Ostravar Bazal, které vzniklo s podporou tisíců fotbalových fanoušků a milovníků piva, bude oficiálně uvedeno na trh 27. března. Polotmavý fotbalový ležák se začne poslední březnový pátek čepovat v 79 hospůdkách v Moravskoslezském kraji úderem 18:00. Začátkem dubna začne jeho i distribuce po obchodech v regionu.

Pivovar Ostravar, který je součástí společnosti Pivovary Staropramen, má zatím připraveno 120.000 litrů nového piva. "Bazal je ve 112leté historii pivovaru patnáctou značkou, kterou vyrábíme. Je to vrchol naší spolupráce s Baníkem Ostrava, která začala před pěti lety," uvedl tiskový mluvčí Pivovarů Staropramen Pavel Barvík.

Podle Zuzany Bečkové z pivovaru Ostravar bude pivo s pětiprocentním obsahem alkoholu vlajkovou lodí Pivovaru Ostravar pro tuto sezonu. "Pivo je unikátní v tom, že si ho stvořili sami fotbaloví fanoušci. Jako jediné také nese jméno fotbalového stadionu a zároveň je jediné pivo v Česku, které má 11 různých etiket s různými tvářemi a různými lidmi," uvedla.

"Prodejní cena v obchodech je 13,90 koruny, v hospodách doporučujeme na úrovni Ostravaru dvanáctky, což je zhruba kolem 22 korun," dodala Bečková.

O chuti se rozhodovalo na zápasech Baníku

Uvedení nejnovějšího piva z produkce ostravského pivovaru na trh předcházelo sedm měsíců příprav, během kterých o chuti piva mimo jiné rozhodovali sami konzumenti. Vybírali ze dvou anonymních vzorků například na různých kulturních akcích, zápasech ostravského Baníku nebo ve vybraných hospodách. Lidé rozhodovali i o názvu, logu a typu láhve a nechávali fotit své tváře na pivní etiketu.

Pivovar Ostravar patří mezi deset největších výrobců piva v Česku. Je součástí společnosti Pivovary Staropramen, která patří do skupiny druhého největšího výrobce piva na světě InBev. Pivovar při výrobě využívá tradiční způsob spodního kvašení. Loni Ostravar vyrobil 769.000 hektolitrů piva, což je zhruba o šest procent méně než v roce 2007.

ČTK