Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banka CREDITAS láká střadatele, nabízí jim dvouprocentní úrok

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Nejvýhodnější nabídka spořicího účtu na trhu platí zatím do konce září. Vysoký úrok na spoření nabízejí další dvě banky, ovšem s omezujícími podmínkami.

Advertorial

Tuzemské banky se opět předhánějí, kdo „urve“ víc střadatelů. Aktuálně nejvýhodnější spořicí účet na trhu představila koncem července Banka CREDITAS. Produkt Spořicí účet+ nabízí roční úročení ve výši 2 % pro vklady do 1,5 milionu korun a 1,1 % pro částky nad tuto hranici.

„Naší dlouhodobou strategií je patřit k bankám s nejvýhodnějším zhodnocením klientských úspor a s tím souvisí i zavedení nového Spořicího účtu+ s úročením 2 % ročně. Účet je bez podmínek a pro všechny,“ říká předseda představenstva Banky CREDITAS Vladimír Hořejší. a doplňuje: „Zájem o spořicí účty je obrovský, a to jak ze strany nových klientů, tak i těch stávajících.“

Dosud byla bezkonkurenční Moneta. Ta nyní zaujala s úročením vkladů do milionu ve výši 2 % ročně druhé místo pomyslného žebříčku. Vklady nad milion zhodnocuje půl procentem. Raiffeisenbank sice dává úrok 3 procenta, ale jen půl roku a jen pro vklady do 150 tisíc korun. Vyšší vklady nebo částky, které leží na účtu déle než 6 měsíců, už tak výhodně zhodnocované nejsou.

Akční nabídka Banky CREDITAS platí minimálně do konce letošního září. „I ostatní banky takto vysoký úrok mají pouze na omezenou dobu, většinou kvůli nalákání nových klientů a peněz. Po nějaké době se úrok většinou sníží na průměrnou hodnotu na trhu,“ komentuje to Jiří Kubík, finanční poradce společnosti Partners.

Banka ovšem slibuje, že výhodné bude spoření i pak. „Nadále se budeme snažit udržet na předních příčkách ve výhodnosti zhodnocení úspor, sazby platné od října budou vycházet z aktuální situace a určitě budou patřit k nejlepším na trhu,“ říká ředitelka komunikace Banky CREDITAS Lucie Brunclíková.

Ani jedna z nabídek spořicích účtů tuzemských bank však nedokáže vyrovnat dlouhodobou inflaci, která se v posledních dvou letech pohybuje nad dvouprocentní hranicí a v červnu dosáhla 2,5 %. Peníze se tak reálně znehodnocují – střadatelé si za ně koupí méně, než když je ukládali. Za uložené peníze si tak lidé koupí pravděpodobně méně, než když je na spořicí účet vkládali.

Proto se spořicí účet hodí pro krátkodobou rezervu, která slouží k pokrytí několika měsíců až jednoho roku v případě výpadku příjmu. „Spořicí účet slouží pro výhodné zhodnocení finančních prostředků, které klient chce mít kdykoli k dispozici a nejsou vázány žádnými podmínkami, pokud chce finance zhodnotit ještě více, může využít termínovaný vklad s úrokem až 3,1 % ročně,“ uvádí Brunclíková. Banka také nabízí klientům spořicí vklad s výpovědní lhůtou 3 měsíce, který má úročení 2,5 % ročně.

„Na spořicí účet bych měl odkládat veškeré svoje volné peníze na krátkou dobu. Mám nečekaný výdaj, zaplatím ho ze spořícího účtu a poté opět částku dorovnám. Obecně by tato rezerva měla být ve výši tří měsíčních výplat,“ doporučuje Kubík.

Poplatky

Kromě výše úrokové sazby se vyplatí při výběru spořicího účtu porovnat také poplatky, které si banky účtují. Mnoho lidí jej také mívá u banky, u které mají běžný účet. Na „spořáku“ od CREDITAS úrokovou sazbu v maximální výši získají i ti, kdo u banky nemají jiný produkt. Navíc vedení účtu a příchozí i odchozí platby jsou zdarma. Produkt si mohou založit mohou noví i stávající klienti na jedné z 32 poboček banky nebo online v internetovém bankovnictví či prostřednictvím aplikace Richee.

Založení spořicího účtu je nezávislé na výši a termínu uložení prvotního vkladu. Výše a četnost vkladů na účet záleží jen na střadateli a není nijak omezena. Spořicí účet je platební účet s omezením. To znamená, že je možné zadávat běžné platby, avšak nelze na něm zřídit inkaso, SIPO či trvalé platby. K tomuto účtu se také nevydávají platební karty. Nicméně vše se dá pohodlně ovládat prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví.

K účtu se neváže žádná výpovědní lhůta, své peníze tak máte kdykoli k dispozici. Za výběr na pobočce do 375 000 Kč zaplatíte desetikorunu. Kdo chce na poplatku ušetřit, může peníze převést na běžný účet a vybrat je z něj. Pak ovšem záleží, kolik si ta která banka účtuje za výběr z bankomatu. CREDITAS má výběry po celém světě zdarma.

Úrokové výnosy se na spořicí účet připisují vždy poslední den v měsíci. I ony se tak vedle vlastních vkladů dál zhodnocují. Pojištěné jsou jak vklady, tak i úroky. A to do výše odpovídající 100 000 euro, což je například 2 600 000 Kč při kurzu 26 Kč za euro.

Kolik vynese spořicí účet CREDITAS

Jednorázový vklad:

  • Vklad 1000 Kč. Po roce: 1017 Kč
  • Vklad 10 000 Kč. Po roce: 10 171 Kč
  • Vklad 50 000 Kč. Po roce: 50 857 Kč
  • Vklad 500 000 Kč. Po roce: 508 567 Kč
  • Vklad 1 000 000 Kč. Po roce: 1 017 133 Kč

Pravidelné spoření:

  • Vklad 1000 Kč na začátku, pak 1000 Kč měsíčně. Po roce: 13 111 Kč
  • Vklad 1000 Kč na začátku, pak 2000 Kč měsíčně. Po roce: 25 205 Kč
  • Vklad 1000 Kč na začátku, pak 5000 Kč měsíčně. Po roce: 61 487 Kč
  • Vklad 1000 Kč na začátku, pak 10 000 Kč měsíčně. Po roce: 121 957 Kč

Pozn.: Jde o čistý výnos po odečtení 15procentní daně z úroku.

Zdroj: www.creditas.cz

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...