Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banka ING sníží úročení spořícího účtu, ostatní banky změny neplánují

Úroky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úroky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemská ING sníží od pondělí úrokovou sazbu na spořicím účtu ING konto o čtvrt procentního bodu na 1,75 procenta ročně. Banka to zdůvodňuje tím, že sazby na mezibankovním trhu se dlouhodobě drží na historických minimech a zároveň se stále oddaluje oživení ekonomiky.

Ostatní banky změny úrokových sazeb nechystají, jejich výše by měla v následujícím období zůstat spíše konstantní, vyplývá z ankety mezi tuzemskými bankami.

Bankovní rada České národní banky ponechala na čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na historickém minimu 0,75 procenta. Právě od sazeb ČNB se odvíjí cena peněz na mezibankovním trhu.

"Oddalující se oživení ekonomik včetně přetrvávání nízkých úrokových sazeb činí současné úroky na ING Kontu nadále neudržitelné. Přesto, že ekonomické prognózy hovořily o opětovném zvýšení ve druhé polovině roku, tato očekávání se nenaplnila a předpověď odhadovaného růstu se posouvá. Na tuto situaci musela zareagovat také společnost ING," oznámila banka klientům.

Pokud prý dojde k citelnému růstu úrokových sazeb na mezibankovním trhu, bude na to ING reagovat opětovným zvýšením sazeb.

Ostatní banky změny v úrokových sazbách neplánují. "Pokles sazeb nevidíme příliš reálně, zároveň ale nečekáme, že by se sazby měly nějak razantně zvyšovat, spíše budou stabilní. Spekulace o výši sazeb jednotlivých produktů by v tuto chvíli byla předčasná," řekla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

"Aktuálně žádné změny neplánujeme," řekl mluvčí tuzemské Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. "Hypotéky jsme zlevňovali naposledy před dvěma týdny, další zvýhodnění jak u hypoték tak u spotřebitelských úvěrů chystáme na podzim, tyto úpravy však nejsou závislé na pohybu sazeb ČNB. U depozitních úvěrů rovněž neplánujeme žádné změny," doplnil Kofroň.

O změnách úrokových sazeb v současné době neuvažuje ani Česká spořitelna, ČSOB, Volksbank či Axa Bank.

Úroky na vybraných spořicích účtech

GE Money Bank (Spořicí účet Optimal)         2,5*
Axa (Spořící účet )                                            2**
mBank (eMax Plus)                                          2***
Poštovní spořitelna (Era červené konto)     1,8****
ING (ING Konto)                                              1,75
LBBW Bank (LBBW spořicí )                         1,75
Citibank ( k Citikontu)                                     1,75
Volksbank (Běžný )                                        1,53*****


* při zůstatku do 500.000 Kč, vyšší zůstatky se úročí sazbou 1,60 pct p.a.

** pokud má klient na účtu průměrný zůstatek za rok alespoň 40.000 Kč, získá sazbu 2,5 pct p.a.

*** při zůstatku do 100.000 Kč, celkový objem plateb kartami u obchodníků nebo na internetu ve výši minimálně 4.000 Kč **** při zůstatku nad 50.000 Kč, nižší zůstatky se úročí sazbou 0,1 pct p.a.

***** ponechá-li klient peníze na účtu delší dobu, nabídne mu banka vyšší úrok dnp

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...