8. února 2010 10:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banka zaplatí pokutu podvodníkovi. Neřekla mu včas, že je odhalen

Podvodník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podvodník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MNICHOV/VADUZ Lichtenštejnská banka LGT musí vyplatit odškodné v přepočtu 200 milonů korun německému daňovému hříšníkovi, protože jej příliš pozdě informovala o tom, že údaje o jeho kontě byly prozrazeny. Němec si na konto uléval peníze s cílem vyhnout se jejich zdanění. Rozhodl o tom lichtenštejnský soud.

Soud uznal argumentaci poškozeného, že kdyby jej banka informovala o zcizení dat včas, mohl se sám přihlásit u daňového úřadu s vůlí doplatit, nebo využít dočasné amnestie. Tím by vyvázl z lapálie s menší pokutou, než když byl odhalen "natvrdo".

Výsledek procesu je považován za precedentní, protože o obdobné žalobě na LGT uvažuje i řada dalších daňových hříšníků z Německa, kteří se cítí mlčením lichtenštejnské banky poškozeni.

Nástupnická společnost banky LGT Treuhand není s výrokem soudu spokojena a podala odvolání, napsal Süddeutsche Zeitung.

Údaje z LTG ukradl bývalý zaměstnanec banky, který CD s daty prodal již před dvěma lety za 4,5 milionu eur spolkové rozvědce. Mezi takto odhalenými jsou i významné osobnosti, jako nyní již bývalý šéf spolkové pošty Klaus Zumwinkel. Daňové orgány ze získaných údajů zpracovaly zatím jen asi polovinu ze zjištěných 845 případů daňových úniků do Lichtenštejnska.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz