20. dubna 2011 16:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banka zveřejnila skutečné ceny bytů

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Ester Havlová

PRAHA Reálné tržní ceny bytů se v letošním prvním čtvrtletí ve srovnání se závěrem roku 2010 snížily o 0,8 procenta. Vyplývá to z nového indexu cen nemovitostí HB Index, který dnes představila Hypoteční banka. Ceny rodinných domů se zvýšily o procento. Hodnota pozemků se téměř nezměnila.

Banka bude index zveřejňovat čtvrtletně. Informace o cenách získává od odhadců, ne od klientů či realitních kanceláří. HB Index bude současně zahrnovat jen nemovitosti, které si prostřednictvím úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Loni banka uzavřela kolem 16.000 hypotečních smluv, což představuje zhruba třetinu trhu.

Jak se liší ceny 

Reálné tržní ceny se podle něj můžou lišit nejen od nabídkových cen v inzerátech, ale také od konečných kupních cen. V 80 procentech případů se však kupní ceny a reálné tržní ceny překrývají.

Vlastní výpočty má na starosti sociolog Martin Lux z Akademie věd ČR. Do výsledné podoby indexu zahrnuje kolem 30 různých parametrů nemovitostí, jako je například přesná podlahová plocha nebo vzdálenost od nejbližšího většího města.

HB Index bude odrážet vývoj takzvaných reálných tržních cen. "Je to cena, která by byla dosažena při prodejích stejného, popřípadě obdobného majetku ke dni ocenění za standardních podmínek," uvedl ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky Petr Němeček. 

Mapy skutečných cen bytů, domů a pozemků připravuje v současnosti také Asociace realitních kanceláří ČR se společností Gekon a portálem Reality.cz.

Přesné a spolehlivé údaje o cenách dosud na českém realitním trhu chybí. Český statistický úřad zveřejňuje čtvrtletně čísla o vývoji nabídkových cen bytů vycházející z dat realitních kanceláří. Údaje o realizovaných cenách zveřejňují statistici přibližně s ročním zpožděním.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.