Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bankéři v krizi: Nordea propustí 2000 lidí

Bankéř - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankéř - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

STOCKHOLM  Největší skandinávská banka Nordea je další z řady světových finančních institucí, která chystá výrazné propouštění. Banka, která v současnosti zaměstnává 34 tisíc lidí, chce během následujících 18 měsíců zrušit dva tisíce pracovních míst. Představitelé banky proto už zahájili rozhovory s odborovými organizacemi ve Švédsku, Norsku, Dánsku a Finsku.

Důvod aktuálního kroku Nordey je jednoznačný - úspora peněz. Banka uvedla, že nová globální pravidla pro bankovní sektor zvyšují její náklady, a zároveň upozornila, že zvýšené náklady, které přináší nová regulace, způsobí problémy všem bankám. Dodala, že snížení počtu zaměstnanců je součástí plánu, který ji má udržet mezi špičkou evropského bankovního sektoru.

Počet lidí, které chtějí banky propustit

HSBC: 30 000
Royal Bank of Scotland: 28 000
Lloyds: 15 000
UBS: 3500
ABN Amro: 2350
Nordea: 2000
Credit Suisse: 2000
Barclays: 1000
Goldman Sachs: 1000

"Zavedením změn si pojistíme dobrý rating, konkurenceschopnost a zároveň budeme moci stále nabízet služby za výhodné ceny. Alternativa, kterou by bylo sedět a čekat, pro nás není možnost," uvedl šéf banky Christian Clausen.

Analytik společnosti Pohjola Suvi Kosonen pro list the Wall Street Journal uvedl, že se zpomalujícími se příjmy musí Nordea škrtat náklady "poměrně dramaticky". Jedině tak podle něj dosáhne svého cíle, kterým je udržet výdaje na stejné úrovni v dlouhodobém horizontu. Navrhované zrušení dvou tisíc pracovních pozic je podle Kosonena "ambiciózní" a může se pozitivně projevit i na hodnotě akcií Nordey.

ČTĚTE VÍCE:

Banky po celém světě již v posledních měsících ohlásily zrušení celkem více než 80 tisíc pracovních míst. Reagují tak na slabý hospodářský růst, výkyvy na finančních trzích a nová regulační opatření, jež mají podle světových politiků zabránit opakování globální finanční krize.

Zestátněná nizozemská banka ABN Amro minulý týden oznámila, že hodlá zrušit 2350 pracovních míst, a švýcarský konkurent UBS představil plány na zrušení 3500 míst. Švýcarský list SonntagsZeitung o víkendu uvedl, že ve švýcarském bankovním sektoru by mohlo do konce příštího roku zaniknout 10 tisíc pracovních míst, a to zejména v tamních pobočkách velkých zahraničních bank hlavně z Itálie a Francie.

Zásadní škrty chystají také britské banky. Lloyds, Royal Bank of Scotland a HSBC chtějí v následujících třech letech propustit přes 70 tisíc zaměstnanců.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.