11. srpna 2007 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bankovní krize Česko mine

Burza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza | foto: AFP

PRAHA Bouřlivé události na amerických hypotečních trzích se přesunuly i do Evropy. České republice se ale bankroty hypotečních bank vyhnou.

Největší francouzská banka BNP Paribas ve čtvrtek zmrazila tři hypoteční fondy spravující 1,6 miliardy euro. Po krizi německé IKB, kterou z problémů musela na konci července vytáhnout až centrální banka, je to další ze signálů, který potvrzuje, že krachy bank už nejsou jen záležitostí USA.

Nervozita mezi investory přinutila Evropskou centrální banku vypustit na trh téměř 95 miliard euro, které měly uspokojit náhlou poptávku po penězích. Banka se k podobnému kroku naposledy uchýlila před šesti lety po teroristických útocích z 11. září. I tehdy ale stačilo na uklidnění situace o 30 miliard euro méně. Dnes banku navíc následují ústřední finanční ústavy po celém světě. Dodatečnou hotovost už na bankovní trh vypustilo Japonsko, Austrálie, Kanada i americký Fed. Podobné kroky chystají i národní banky v Jižní Koreji a Singapuru.

Problémy evropských hypotečních bank by se ale měly těm českým vyhnout. Analytici totiž shodně vypovídají, že české banky do amerických rizikových hypoték neinvestují. „Nás se vývoj v Evropě ani ve světě netýká,“ říká mluvčí Hypoteční banky David Sahula. Případné problémy se tak dotknou pouze jednotlivců.

Neopodstatněné jsou i obavy z toho, že by vývoj na trhu s nemovitostmi v Česku mohl kopírovat ten americký. Banky si bonitu svých klientů dobře prověřují. „U nás jsou banky hodně konzervativní, navíc zde také funguje registr úvěrů,“ říká Sahula. „Růst hypotečního trhu je sice značný, ale na rozdíl od Ameriky je teprve v počátcích,“ vysvětluje analytik Tibor Bokor z Wood & Company. „Podobný vývoj nás tedy čeká až tak za 15 let,“ dodává.

Jisté není ani to, že by hypotéky měly zdražovat. „Tržní úrokové sazby kvůli problémům začínají ve světě klesat, a to nedovolí ani těm našim sazbám, aby rostly tolik, jak se očekávalo,“ říká analytik ČSOB Jan Čermák.

Nejistota na celosvětovém trhu s nemovitostmi by tak spíše mohla způsobit, že banky začnou ještě více prověřovat bonitu klientů, a to i přesto, že už dnes jsou pravidla pro poskytnutí půjčky na bydlení velmi přísná. „Žádné takové tendence nevidím,“ říká Sahula. Podle Čermáka ale mohou tuzemské banky brzo dostat příkaz od svých nadnárodních vlastníků, kteří nejistotu na trhu pocítí silněji.

„Na Česko bude mít krize hlavně zprostředkovaný dopad. Na burze propadnou dost zásadně akcie,“ říká Čermák. „Nakonec na tom půjde krásně vydělat. Je hodně hráčů na trhu, kteří na podobné propady čekají,“ dodává Bokor.

Nejistota se na evropské trhy přesunula po krachu několika amerických hypotečních bank. Ty půjčovaly peníze rizikovým klientům, kteří nezvládali úvěry splácet. S poklesem cen nemovitostí pak krizi neustály ani samy banky. Problémy teď mají po světě všechny finanční ústavy, které do amerických hypoték investovaly.
Petra Kyjonková, Lidové noviny