Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Účet v bance i pro bezdomovce. Budou povinné kvůli bruselské směrnici

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA České zákonodárce čeká hlasování o novele, na jejímž základě bude mít každý právo otevřít si účet v bance. Včetně sociálně vyloučených osob.

Přijde bezdomovec do banky pro bohaté, J&T Banky, a chce si otevřít účet. Namísto toho, aby ho osobní bankéř vypoklonkoval, jak by se dalo čekat u instituce, která cílí na tu nejsolventnější klientelu, bez řečí mu za „přiměřenou“ částku účet otevře. Bude totiž muset.

To, co se na první pohled může zdát jako úplný nesmysl, má ve skutečnosti reálný základ v evropské směrnici, jejíž přenesení do českého práva bude brzy schvalovat tuzemský parlament.

ČTENÍ O BANKÁCH

Brusel totiž předloni prosadil ustanovení, na jehož základě bude mít právo kdokoli s legálním pobytem v EU, včetně žadatelů o azyl či sociálně vyloučených obyvatel, otevřít si účet prakticky v jakékoliv bance.

Povinnost nabízet takový účet budou mít všechny tuzemské banky a pobočky zahraničních bank, které splňují několik podmínek. Vedou spotřebitelům platební účty, jejichž prostřednictvím je možné vybrat si hotovost či převést peníze ve prospěch třetích osob, a nabízejí účty, na které lze peníze připsat. Podle ministerstva financí budou povinny nabízet základní platební účet pravděpodobně od září.

„Směrnice musí být ukotvena v českém právním řádu v podobě zákona, který j iž může bance nějakou povinnost uložit. K tomuto však ještě nedošlo, tedy povinnost zřídit základní platební účet nemáme,“ reagovala na dotaz LN mluvčí J&T Banky Monika Veselá. „Záměrem evropské legislativy je, aby si každý člověk mohl bez omezení zřídit platební účet, jejím záměrem není, že toto musí poskytovat všechny banky v zemi,“ tvrdí mluvčí.

Kolik si budou účtovat?

Tak to skutečně je. Avšak banky, které naplní definici vyjmenovaných povinností, tedy například i J&T Banka, budou muset základní účet povinně nabízet.

„Z pracovního návrhu novely zákona o platebním styku vyplývá, že povinnost zřídit základní platební účet dopadá na každého poskytovatele platebních služeb, který „vede platební účty spotřebitelům“, potvrzuje šéf České bankovní asociace Pavel Štěpánek a dodává: „Pokud tedy daný poskytovatel spadá do takto vymezené kategorie, bude povinen nabízet základní platební účet.“

Například Cetelem, který se sice loni stal bankou, ale poskytuje dnes jen úvěry, se této povinnosti tedy vyhne.

Otázka základního platebního účtu je dnes jedním z nejožehavějších témat na bankovním trhu. O tom svědčí například fakt, že byla široce projednávána mezi bankovními špičkami, kdy se problematikou zabývali generální ředitelé největších bank, budoucí guvernér ČNB Jiří Rusnok a náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková.

Jeden z největších problémů, které návrh zákona doprovází, je určení ceny, kterou si budou banky účtovat. Podle současného návrhu by problematika určování ceny měla spadat do gesce ČNB. Ale podle vyjádření ministerstva financí bude v této záležitosti rozhodovat právě toto ministerstvo.

Kolik přesně se bude za účet platit, však není jasné. „Otázka stanovení přiměřené ceny zatím nebyla uzavřena. Vzhledem k tomu, že základní platební účty se budou mezi bankami lišit, předpokládá se v zákoně obecné vymezení přiměřené ceny,“ uvádí mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.