15. října 2007 7:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky cílí na hypermarkety

Banka v obchodním centru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka v obchodním centru | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA České banky míří do obchodních center. Většina bankovních domů už má totiž pobočky ve všech významných lokalitách, a hledají tak další možnosti růstu. A právě obchodní centra, v nichž Češi stále více nakupují, jsou v hledáčku peněžních ústavů. „Jsme si vědomi toho, že se životní styl obyvatel České republiky mění, a na tyto trendy chceme aktivně reagovat,“ řekla LN Pavla Plachá z České spořitelny.

Pro otevírání poboček v obchodních centrech mluví fakt, že na především víkendové nakupování pod jednou střechou vyráží stále více Čechů. Ti sice většinou míří do hypermarketů s potravinami nebo obchodů s oblečením, často se však také snaží využít v maximální míře i nabízené služby.

 „Pobočky v nákupních centrech mají velkou výhodu v tom, že nás tu mohou najít i naši noví potenciální zákazníci,“ uvedla Eva Chaloupková, mluvčí GE Money Bank.  Banky lákají Čechy hlavně na dlouhou otevírací dobu, která se nemění ani o víkendu. Například pobočka České spořitelny v ostravském Shopping Parku je otevřena denně od deseti ráno do osmi večer. Roli podle bank hraje také dobrá dopravní dostupnost nákupních center.

Klienti ale většinou využívají transakčního bankovnictví, kdy vybírají a vkládají peníze na své účty nebo si mění peníze za valuty. Zájem je ale i o další produkty. „Stále oblíbenější je hlavně vyřizování úvěrů nebo kreditních karet,“ dodala Plachá.

Finanční služby tak mohou Češi využívat ve více než dvaceti pobočkách peněžních ústavů, které jsou umístěny v obchodních centrech. A jejich počet stále roste. Například GE Money Bank má pět poboček a Raiffeisenbank fúzující s eBankou má v obchodních centrech šest poboček. Česká spořitelna jich provozuje sedm. „Jelikož jsme s finančními výsledky poboček v hypermarketech spokojeni, uvažujeme o dalším rozšiřování,“ konstatovala Plachá

 Komerční banka nyní provozuje pět poboček. „Plánujeme otevřít zhruba dalších dvacet až třicet se sobotním provozem,“ uvedla Zuzka Čepelková z Komerční banky. Nové pobočky bude otevírat i HVB Bank, která se pátého listopadu sloučí s Živnostenskou bankou, a vytvoří tak společný bankovní dům UniCredit Bank. „Do konce roku otevřeme naši druhou pobočku v Brně,“ informoval mluvčí obou bank Tomáš Pavlík. 

 Zástupci bank se shodují, že pobočky v hypermarketech mají velkou budoucnost. „Ve všech regionech jsou tyto pobočky úspěšné,“ konstatovala Chaloupková.