Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Banky hýčkají lékaře

Ekonomika

  13:19
PRAHA - Finanční tíseň lékařů, kterou způsobují pozdní platby zejména od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), se rozhodla řešit další banka.

Lékaři budou moci získat hypotéku až do třiceti procent obratu foto: Ondřej Němec, Lidové noviny


Finanční tíseň lékařů, kterou způsobují pozdní platby zejména od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), se rozhodla řešit další banka. „Začneme lékařům poskytovat hypoteční úvěr za mnohem výhodnějších podmínek, než mají ostatní klienti,“ sdělil mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Podle něj tak doktoři budou moci získat hypotéku až do výše třiceti procent obratu, zatímco třeba podnikatelé mají strop ve výši patnácti procent obratu.

„Jde o naprosto komerční jednání bank, lékař je totiž pro banku velmi atraktivní klient,“ tvrdí předseda sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. S tím Kofroň naprosto souhlasí. „Lékaři jsou klienti s velmi dobrou platební morálkou,“ řekl.

Raiffeisenbank se tak přidala k několika dalším bankovním domům, které už podobnými produkty lékaře zvýhodňují. Například od prvního listopadu rozjela nabídku výhodnějších úvěrů lékařům ČSOB. „Jen za tento týden registrujeme o tuto nabídku velký zájem a očekáváme, že počet lékařů, kteří ji využijí, rychle poroste,“ uvedl mluvčí banky Pavel Hejzlar, konkrétní čísla ovšem nesdělil.

Lékaři zde mohou získat až jeden milion korun za výhodnou úrokovou sazbu ve výši šesti procent. Běžná sazba je přitom, jak uvedl Hejzlar, patnáct procent. „Chceme zmírnit výpadky ve financování zdravotnictví,“ vysvětlil ředitel marketingu ČSOB Jaromír Sladkovský.

Podle něj je podmínkou úvěru existující platná smlouva o poskytování a úhradě zdravotní péče s VZP nebo se dvěma jinými zdravotními pojišťovnami.

Podle analytiků je pilířem těchto aktivit bank jediná věc. „Jde o jednoznačnou vidinu nízkorizikového výdělku,“ míní ekonom David Marek ze společnosti Patria Finance. Podle něj jsou tyto úvěry jištěny smlouvou s pojišťovnou, takže v konečné fázi je vlastně dlužníkem stát.

Kromě úvěrů nabízí ČSOB lékařům od července i odkup pohledávek od VZP. I v tomto případě zaznamenala banka enormní zájem. „Do konce října byla výše odkoupených pohledávek v objemu 600 milionů korun,“ sdělil Hejzlar.

Výhodnější úrokové sazby lékařům poskytují také například Česká spořitelna, Komerční banka nebo HVB Bank. Do budoucna nevylučuje podporovat lékaře touto formou ani David Sahula z Hypoteční banky, která zatím podobné produkty nenabízí.
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...