28. února 2007 8:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky hýčkají zemědělce

Komise navrhla, aby členské státy dostaly možnost snížit přímé platby svým zemědělcům v rámci společné zemědělské politiky až o 20 procent a takto získanou částku vložit do programů rozvoje venkova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komise navrhla, aby členské státy dostaly možnost snížit přímé platby svým zemědělcům v rámci společné zemědělské politiky až o 20 procent a takto získanou částku vložit do programů rozvoje venkova. | foto: Radek Petrášek, ČTK

PRAHA Tuzemské bankovní domy zjišťují, že čeští zemědělci jsou pro ně lukrativními klienty. Ti se totiž díky rostoucím dotacím nebojí žádat o úvěry. Půjčky pro agrárníky tak loni narostly o desítky procent, tvrdí bankéři.

Největší sumu „zelených úvěrů“ za loňský rok registruje Československá obchodní banka – tři miliardy korun. „Meziročně se jedná o čtyřicetiprocentní nárůst,“ uvedla tisková mluvčí Kateřina Bednářová. ČSOB proto hodlá letos nabídnout zemědělcům nový zvýhodněný úvěr. Podrobnosti však zatím tají.

Naopak Česká spořitelna, které se loni agrární úvěry zvedly o deset procent, už na tento trend stihla zareagovat. Zřídila speciální oddělení pro financování zemědělských podniků.

Obrovský nárůst zájmu zemědělců o úvěry potvrdila i Komerční banka, ale také některé menší bankovní domy. O 38 procent se zvedly půjčky například u GE Money Bank. „Nejčastěji zemědělci využívají úvěry pro financování zemědělské techniky a k nákupu zemědělské půdy,“ sdělila mluvčí GE Money Bank Eva Chaloupková. Rovněž tato banka rozjede během letošního roku nové produkty šité na mírů klientům z řad zemědělců.

Jistota dotací usnadňuje zemědělcům splácet úvěr
Bankéři se shodují, že za boomem zemědělských úvěrů stojí štědré dotace. „Financování zemědělské techniky je dostupnější pro zemědělské klienty, zejména po vstupu do Evropské unie, kdy došlo k plošnému zvýšení příjmů z dotací,“ řekl vedoucí oddělení Zemědělské financování České spořitelny Filip Hradec.

Totéž potvrzuje i prezident Agrární komory Jan Veleba. „Snazší přístup – a řekl bych i jistota dotací – umožní zemědělcům dohodnout si s bankou úvěr. Bez dotací by ho totiž nemohli splácet,“ sdělil Veleba s tím, že dotace jsou jistou garancí pro banku.

Nákup zemědělské techniky a také zemědělské půdy je pro rolníky podporován prostřednictvím Podpůrného a garančního, rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Ten dotuje zemědělcům úroky z půjček na zmiňované účely. V roce 2005 rozdělil fond na dotacích zemědělcům 609 milionů korun, loni už to bylo více než 650 milionů. Fond však není jediný zdroj, který podporuje české zemědělce. Ti stále intenzivněji čerpají pomoc ze strukturálních fondů Evropské unie.

Veškeré dotace, které farmáři za loňský rok obdrželi, představovaly asi 24 miliard korun. To je o čtyři miliardy více než v roce 2005. Dotace přitom zemědělci započítávají do hospodářského výsledku a jenom díky nim dostaly za loňský rok své hospodaření do zisku, doplnil Jan Veleba.

Petra Horčicová, Lidové noviny

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.