2. srpna 2007 9:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky nenápadně mění ceny

eBanka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy eBanka. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA  Od 1. srpna většina českých bank změnila poplatky za služby. Zákazníci na to přijdou většinou poté, co dostanou výpis z účtu. Smlouvy totiž obvykle obsahují klauzuli, která finanční ústavy zbavuje povinnosti o úpravách cen informovat.

Největší překvapení bude čekat na klienty eBanky, která po spojení s Raiffeisenbank vyrovnává své ceny. Zákazníci, kteří se nechali nalákat na reklamu eBanky, že mohou vybírat z jakéhokoli bankomatu v České republice za šest korun devadesát haléřů, musí počítat se změnou. Zaplatí o tři koruny více. Banka zdražení kompenzuje tím, že první dva výběry v měsíci poskytuje zdarma.

Mluvčí obou bank Tomáš Kofroň říká, že většina klientů si tak spíše polepší. „Podle našich výzkumů si průměrný klient vybírá hotovost přibližně třikrát za měsíc,“ řekl. Nový systém se přitom vyplatí tomu, kdo používá bankomat méně než šestkrát měsíčně. Pohorší si také klienti, kteří do banky pravidelně posílají méně než 15 tisíc korun měsíčně.

Pro ty se výběr z bankomatu cizí banky zdraží o deset korun na 39,90 koruny.
Fúze obou bank se negativně projeví i přímo u přepážky. Pokud klient přinese do banky peníze, které chce uložit, nově zaplatí deset korun. Pro klienty Raiffeisenbank to znamená pouze zdražení o dvě koruny, u eBanky se ale dříve neplatilo nic. Informace o změnách v sazebníku obou bank byly podle Tomáše Kofroně k dispozici už od června na internetových stránkách a pobočkách.

Dvě největší banky využily renovaci sazebníku spíše k zavedení nových služeb, které spouštějí během léta. V ceníku České spořitelny se nově objevil i poplatek čtyři koruny za cashback, tedy službu, která umožní vybírat hotovost například při placení nákupu.

Podrobnosti o změnách poplatků českých bank
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku
Petra Kyjonková, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!