Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky přestávají lákat na platbu ‚kreditkou‘. Bonus ruší i Česká spořitelna

Finance - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finance - ilustrační foto | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Banky začaly ustupovat od vyplácení bonusů, jimiž zákazníky motivovaly k používání kreditních karet. Po GE Money Bank, která s vracením jednoho procenta za platbu kartou u obchodníků skončila loni v prosinci, snížila ve druhé polovině března razantně odměny také Raiffeisenbank.

Konec bonusů teď oznámila i největší tuzemská banka co do počtu klientů – Česká spořitelna.

Za rušením odměn stojí podle bank evropská regulace. Ta od prosince loňského roku snížila výši takzvaného mezibankovního poplatku, který u kreditních karet obnášel zhruba 1,1 procenta z uskutečněné transakce. Evropská komise však pro jeho výši stanovila strop na 0,3 procenta.

„Doposud jsme nabízeli u kreditních karet takzvaný moneyback, tedy odměnu jedno procento z nákupu zpět z každé platby kartou. Službu rušíme od 1. srpna 2016. Odměna bude připsána za platby uskutečněné do 31. července 2016 včetně,“ říká mluvčí České spořitelny Kristýna Dolínek Havligerová. Odměnu banka zruší u všech nynějších kreditních karet.

Podle mluvčí spořitelny poklesl kvůli regulaci čistý výnos z kreditních karet o desítky milionů korun ročně. „Výrazně rostou náklady na službu Odměna za platbu kartou, kterou vyplácíme klientům, a to není dlouhodobě udržitelné,“ vysvětluje Havligerová.

Trend potvrzuje i tuzemská Raiffeisenbank. „Výnosy z kartových transakcí nám v minulosti umožňovaly, abychom klientům prostřednictvím kreditních karet poskytovali zajímavé odměny. V souvislosti s novou regulací jsme však byli nuceni tyto odměny upravit,“ říká její zástupce Tomáš Zavoral.

Nové počty

Od 21. března tak banka sjednotila u kreditních karet s názvem Style nebo De Luxe věrnostní prémie na jedno procento z každého nákupu. Měsíčně teď vrací nejvýše 129,–, respektive 250 korun. Původně přitom platilo, že při útratě nad deset tisíc korun dostanou u obou karet klienti zpět dvě procenta. U karty Style to bylo maximálně 500 korun měsíčně, u De Luxe dvojnásobek.

Nicméně nově Raiffeisenbank do věrnostní prémie započítává i platby kartou v internetových obchodech.

Platební karty (ilustrační foto).

Odměnu z jednoho na půl procenta snížila u karty Visa Axa Club i čtvrtá největší tuzemská UniCredit Bank.

Ne všechny banky a poskytovatelé kreditních karet však od vyplácení odměn ustupují. „V tuto chvíli neplánujeme žádnou změnu u odměny jednoho procenta zpět při platbě kreditní kartou,“ říká například Pavla Hávová z ČSOB.

Změny nechystají ani další velcí hráči na trhu kreditních karet, jako je banka Cetelem či úvěrová společnost Home Credit. Internetová mBank se dokonce rozhodla situace využít a nabídla dvě karty, které vracení peněz umožňují.

Raději s partnerem

Kvůli úsporám vynuceným regulací začaly banky hledat partnery pro provoz terminálů as tím spojených platebních služeb. Například loni v červenci uzavřela rakouská skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, smlouvu o založení společného podniku s poskytovatelem služeb v oblasti platebních technologií Global Payments.

Podnik bude v Česku, Rumunsku a na Slovensku zpracovávat karetní transakce pro obchodníky.

V srpnu pak podobnou spolupráci se společností Evo Payments International, která rovněž poskytuje platební služby pro obchodníky, oznámila Raiffeisenbank. Naposledy v únoru přišla Komerční banka s tím, že uzavřela partnerství v oblasti elektronických plateb a platebních terminálů se společností Worldline.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Zapojte se do týdenního soutěžního kalendáře s decoDoma!
Zapojte se do týdenního soutěžního kalendáře s decoDoma!

Hledáte inspiraci pro zvelebení svého domova? Vítejte u decoDoma, kde najdete všechno od vybavení kuchyně, přes napínací potahy až po potřeby na...