Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky pustily sazby hypoték na dvouleté minimum, zájem ale není

Banky poskytly za první dva měsíce roku 5385 úvěrů v objemu 8,88 miliardy korun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banky poskytly za první dva měsíce roku 5385 úvěrů v objemu 8,88 miliardy korun | foto: Shutterstock

PRAHA Průměrná úroková sazba u hypoték klesla v únoru na nejnižší hodnotu od prosince 2007, a to 5,37 procenta. Banky přesto zaznamenaly meziroční pokles zájmu o hypotéky. Vyplývá to z dnes zveřejněného ukazatele Fincentrum Hypoindex.

Banky poskytly za první dva měsíce roku 5385 úvěrů v objemu 8,88 miliardy korun, což je meziročně o zhruba 500 úvěrů a 1,3 miliardy korun méně. V samotném únoru tuzemské banky poskytly 2852 hypoték o objemu 4,6 miliardy korun.

Průměrná výše hypotečního úvěru tak nepatrně klesla na 1,613 milionu korun. V porovnání s loňským únorem klesla produkce hypotečních bank o 11 procent a v objemu o 17,5 procenta.

Souhrnná data hypoték za měsíc únor 2010

Doba fixace úrokové sazby          všechny - 1 rok - 3 roky   -  5 let
Hypoindex                                       5,37%     5,52%  5,44%   5,33% Změna oproti lednu (bazické body) -15           -9        -11         -16
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč)  1613       1812   1791       1454
Splátka 1mil. hypotéky na 20 let     6806       6887   6845       6782

Zdroj: Fincetrum Hypoindex

"Banky zpozorovaly, že jde do tuhého, konečně začaly s výraznějším snižováním úrokových sazeb a částečným uvolňováním podmínek poskytování hypoték. Nicméně z čerstvých statistik vyplývá, že ani zbraně tohoto kalibru nezabraly a meziroční ztráta v produkci nových úvěrů se v uplynulém měsíci ještě prohloubila," uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Pokles úrokových sazeb podle indexu nejvíce ovlivňují hypotéky s pětiletou fixací, u kterých sazby meziměsíčně klesly o 0,16 procentního bodu.

Průměrná úroková sazba jednoletých hypoték klesla v porovnání s lednem o 0,09 procentního bodu, u tříletých fixací došlo k poklesu o více než desetinu procentního bodu.

"Pokles průměrných sazeb Fincentrum Hypoindexu byl v únoru způsoben poklesem sazeb v celém spektru fixací, který byl reakcí bank na pokles sazeb na mezibankovním trhu. Pokud nedojde ke kompenzaci zvýšením rizikové marže bank, můžeme se v březnu dočkat dalšího mírného snížení," uvedl Rajdl.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!