6. září 2013 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky ruší poplatky lidem s hypotékou. Jejich existenci ale stále hájí

Uzavření smlouvy - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uzavření smlouvy - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Zůstaňte s námi a zrušíme vám poplatky. S takovou nabídkou pro klienty s hypotékami nyní přicházejí velké české banky. Spíš než o ústupky v nadcházející právní bitvě o poplatky za vedení úvěrových účtů jde v tomto případě o snahu udržet si zákazníky před výhodnější nabídkou konkurence.

Klienti, kteří vedle pravidelných splátek své hypotéky museli platit ještě poplatky za vedení úvěrového účtu, mají novou šanci, jak se výdajů navíc zbavit. V období, kdy končí fixace úrokové sazby, jim totiž banky nadbíhají ve snaze udržet si jejich přízeň.

Rušit poplatky za správu hypotečních účtů začala paradoxně Česká spořitelna, která je dosud skálopevně obhajovala. „Naše stanovisko se nemění – účtování poplatku za správu úvěru je v souladu s platnou legislativou, je součástí uzavřené úvěrové smlouvy a je pro klienty transparentní,“ uvedla pro server Lidovky.cz šéfka úseku řízení retailových produktů spořitelny Veronika Jančová.

Dopis České spořitelny klientovi s hypotékou.

Dopis České spořitelny klientovi s hypotékou.

Zároveň však dodává, že poplatkové prázdniny banka vyhlásila, aby svojí nabídku hypoték zatraktivnila. „Od 1. března do 31. prosince 2013 mohou všichni klienti získat u České spořitelny nový hotovostní, spotřebitelský nebo hypoteční úvěr včetně americké hypotéky bez poplatku za správu úvěru. Nabídka platí jak pro nové úvěry, tak pro hypotéky s refixací úrokové sazby v období poplatkových prázdnin,“ upřesňuje Jančová.

ČTĚTE TAKÉ:

Poplatky tak mizí stávajícím klientům, kteří se rozhodují, zda budou pokračovat ve splácení hypotéky s novou úrokovou sazbou, nebo využijí nabídky konkurence a refinancují úvěr novou smlouvou.

Podle právníka Petra Němce stojí za ústupky bank tlak klientů. „Tento tlak přivedl už na začátku roku většinu bank ke stejnému kroku. Česká spořitelna se tak svým vyloženě nevstřícným postojem dostávala i do konkurenční nevýhody, na což musela reagovat.“ řekl Němec serveru Lidovky.cz.

Loni se mladému právníkovi podařilo jako prvnímu v Česku vymoci vrácení kritizovaného poplatku a nyní vede iniciativu JdeTo.de. Ta ve spolupráci s projektem PoplatkyZpět.cz sdružuje na 350 tisíc nespokojených klientů, kteří žádají vrácení poplatků za správu svých úvěrů.

Banky a poplatky

Většina českých bank již nabízí úvěry a hypotéky ve dvou variantách – bez poplatků s vyšší úrokovou sazbou a levnější běžné s poplatkem za správu.

Stávajícím klientům ale nově nabízejí možnost se poplatků zbavit při nové fixaci úrokové sazby hypotéky.

  • Komerční banka
    „Od začátku letošního roku nabízíme klientům možnost sjednat hypotéky a spotřebitelské úvěry bez poplatku za spravování úvěru. U smluv uzavřených do konce loňského roku jsou poplatky za správu úvěru účtovány v souladu s příslušnými smlouvami, těmto klientům nabízíme nové podmínky při konci fixace úrokové sazby.“

  • ČSOB
    „Klientům dáváme možnost volby mezi standardní hypotékou a hypotékou bez poplatků. Účtované poplatky považujeme za zcela legální a judikatura českých soudů to dlouhodobě potvrzuje.“ 
  • Raiffeisenbank
    „Stávající klienti mohou na úvěr bez poplatku přejít při konci fixace úrokové sazby, žádné změny zatím neplánujeme.“
mevMartin Nevyhoštěný

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.