12. června 2009 11:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky se předhánějí v letních slevách, lidé ušetří na výměně valut

Česká spořitelna od června do konce září neúčtuje poplatek za nákup cizí měny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká spořitelna od června do konce září neúčtuje poplatek za nákup cizí měny. | foto: Lidové noviny

PRAHA V období letních dovolených lze využívat zvýhodněné služby a nabídky bank. Česká spořitelna od června do konce září neúčtuje poplatek za nákup cizí měny. Klienti Poštovní spořitelny mohou ušetřit při platbě kartou u některých čerpacích stanic. Ani získání hotovosti z bankomatů v zahraničí turisty nezruinuje. Klienti mBank dokonce mají tuto službu všude na světě zdarma, zjistila ČTK u bank.

Při výměně například 200 eur, asi 5500 korun, ušetří klient u České
spořitelny 55 korun. "Právě v letních měsících lidé nejvíce směňují prostředky na zahraniční dovolenou," oznámila spořitelna s tím, že nejvíce žádané jsou vedle eur maďarské forinty, chorvatské kuny a polské zloté.

Jednotné poplatky za výběr z bankomatu v tuzemsku a v zahraničí má od loňského léta zavedené skupina UniCredit, která má 15.000 bankomatů v 17 evropských zemích. Češi od té doby vybrali přes 62 milionů korun a díky změně poplatků ušetřili téměř 1,5 milionu korun. Část klientů UniCredit má výběr hotovosti zdarma, ostatní platí pět korun místo dřívějších nejméně 100 korun.

Výběr kartou ze všech 6600 bankomatů skupiny Erste Group, která působí v osmi zemích střední a východní Evropy, je vždy za šest korun. ČSOB si účtuje v ČR a na Slovensku za výběr z bankomatu pět korun.

Komerční banka od začátku letních prázdnin nabídne jeden bezplatný výběr z bankomatu v zahraničí pro majitele studentských kont G2 nadstandard a pro majitele embosovaných kreditních karet.

Bezplatný výběr se přitom vztahuje na jakýkoliv bankomat v zahraničí, není tedy omezen pouze na bankomaty mateřské skupiny Société Générale. "Na letní dovolenou tak stačí přibalit kreditní kartu KB, která umožní nejen bezplatné a pohodlné platby v obchodech, ale v případě potřeby nabídne i bezplatný přístup k hotovosti,"
uvedl Jozef Ryšavý z marketingu KB.

Sleva na benzín či festivaly
Při platbě kartou od Poštovní spořitelny lze získat slevu 0,4 koruny na litr u čerpacích stanic Čepro a EuroOil. Každý, kdo si v průběhu června založí postžirový účet v programu Klasik nebo Plus, navíc dostane jako dárek poukázku na pohonné hmoty v hodnotě 300 korun, doplnila mluvčí Poštovní spořitelny Denisa Salátková.

Nabídku pro příznivce letních akcí pod širým nebem má Česká spořitelna, jejíž klienti mohou při platbě kreditní kartou dostat slevy na vstupenky třeba na festivaly Rock for People nebo České hrady.cz.

ČTK