Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky si prověřily milion zákazníků

Banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Češi si stále více půjčují. Spolu se stoupajícím počtem úvěrů tak roste i poptávka bank po detailních informacích o jejích klientech. Počet dotazů bank do Bankovního registru klientských informací, který shromažďuje fakta o bankovních klientech, tak meziročně vzrostl o 41 procent.

Celkově tak v prvním pololetí roku 2006 české peněžní ústavy vznesly více než milion a sto osm tisíc dotazů.

„Příčinu vysokého nárůstu počtu dotazů do registru spatřujeme především v tom, že si od začátku tohoto roku lze vzájemně vyměňovat data z bankovního a nebankovního registru,“ uvedl Petr Kučera, výkonný ředitel společnosti CCA, která je organizátorem obou registrů. Dobrá úvěrová historie výhodnější úroky nezajistí Počet dotazů ze strany bank ale podle odborníků rostl i kvůli celkovému růstu počtu půjček, které jednotlivé finanční instituce svým zákazníkům poskytly. Celkový objem úvěrů registrovaných v bankovním registru udělených fyzickým osobám za první pololetí tohoto roku dosáhl výše 87 miliard korun. Ve srovnání s 56 miliardami z první poloviny loňského roku to představuje meziroční nárůst o 54 procent.

„Nárůst počtu dotazů je způsobený především tím, že roste počet půjček obecně a s bankovním registrem také oproti minulosti spolupracuje více společností. Banky se navíc již naučily tuto službu lépe využívat,“ domnívá se mluvčí České spořitelny Klára Gajdůšková.

Bankovní registr má podle zástupců bank především preventivní význam. Umožňuje jim zejména zabránit poskytování úvěrů problémovým klientům, kteří jsou již zadluženi na jiných místech.

Jaké typy úvěrů eviduje bankovní registr

Hypoteční úvěr - 4%
Osobní úvěr - 26%
Spotřební úvěr - 5%
Kontokorentní úvěr - 26 %
Povolený debet - 6%
Nepovolený debet - 2%
Kreditní karta - 10%
Kreditní karta splátková - 4%
Úvěr na stavební spoření - 16%

„Existuje ale pouze minimum odmítnutých úvěrů, které mají základ v informacích z bankovního registru. Obecně totiž Češi své závazky platí zodpovědně,“ uvedl Milan Tománek z ČSOB.

Přesto ovšem podle bank neplatí, že dobrá úvěrová historie rovná se automaticky lepší podmínky úvěru. „Údaje z registru klientských informací jsou pouze jedním z mnoha faktorů, které se při hodnocení klienta využívají,“ upřesnil David Sahula z Hypoteční banky.

Bankovní registry jsou jedním z nástrojů nezávislého ověření rizikovosti klienta, kdy má banka přehled o jeho závazcích a platební morálce. To významně pomáhá při posuzování jednotlivých žádostí o úvěr. Banka tímto způsobem předchází budoucím problémům se splácením, klienty chrání před předlužením a sebe před špatnými úvěry. „Bez bankovních registrů bychom mimo jiné nemohli nabídnout hypotéku bez doložení příjmu, u které nepožadujeme od klientů potvrzení o příjmu ani daňové přiznání,“ uvedl Sahula.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!