Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ani smrtí placení nekončí. Banky si strhávají poplatky z účtů zemřelých

Hřbitov - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřbitov - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Smlouva uzavřená s bankou nekončí ani po smrti. Účet zemřelého je totiž součástí dědického řízení a do jeho ukončení je nakládání s ním ve většině případů znemožněno. Přestože je tak účet "zmrazený" a přístup k němu často nemají ani pozůstalí, banky si dál strhávají poplatky za jeho správu a vedení.

V roce 2005 zemřela panu Krbcovi z Brna matka a začalo dědické řízení. Její účet u České spořitelny byl tak blokovaný do doby, než nabylo vyrovnání s pozůstalými právní moci, což trvalo půl roku.

Ačkoliv po tu dobu pan Krbec nemohl účtem disponovat, poplatky za jeho vedení byly neustále strhávány, což při měsíčním zasílání výpisu podle ceníku České spořitelny činí 1 200 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Pozůstalý s účtováním tohoto poplatku nesouhlasí a proto se obrátil na server Lidovky.cz. „Je to nejnesmyslnější poplatek a posvěcená zlodějina,“ napsal v e-mailu nespokojený klient.

Česká spořitelna ale zavedenou praxi hájí. „Notář již během dědického řízení může dát nejen pokyn ke zrušení trvalých plateb, ale může i určit osobu, která může s účtem nakládat, popřípadě ho i zrušit před ukončením dědického řízení,“ uvedl mluvčí spořitelny Jan Holinka.

Účet podle něj není soudně blokován a smrtí jeho majitele smlouva nezaniká. „Banka pokračuje v přijímání peněz a ve výplatách a platbách z účtu na základě příkazů, které jí dal za svého života majitel účtu. Podle zákona musí tedy být umožněno další fungování účtu i po smrti jeho majitele. Účet je tedy nadále poplatkován, ale i úročen,“ vysvětluje mluvčí.

Zemřelý na infolinku volat nebude

Účtování správy konta zemřelého se pravidelně umisťuje na předních příčkách hlasování o nejabsurdnější poplatek. Podle duchovního otce ankety Patrika Nachera, zakladatele webu BankovníPoplatky.com, je vybírání tohoto poplatku neetické a není k tomu ani praktický důvod.

„Manipulace s účtem je omezená a náklady na jeho vedení jsou tím pádem také omezené. Zemřelý vám nebude chodit na pobočky ani volat na infolinku, služby kolem vedení účtu tak odpadají,“ řekl Nacher serveru Lidovky.cz.

Nesmyslné bankovní poplatky

Nejste spokojeni se službami českých bank? Neodpovídají účtovaném poplatky poskytovaným službám? Ozvěte se!

Piště do e-mailové schránky internet@lidovky.cz a do předmětu zprávy uveďte klíčové slovo „Bankovní poplatky“.

Úročení běžných účtů je podle Nachera v Česku tak nízké, že v takové situaci nelze použít jako argument. „Někdy trvá dědické řízení i rok, což v případě poplatků 150 korun za měsíc představuje najednou 1800 korun. A to není málo. Někdy se banky chovají opravdu necitlivě a dělá to zbytečně zlou krev. To podle mě není záhodno pro instituce takové velikosti a reputace,“ uzavírá bojovník s poplatky.

V případě úmrtí poplatky rušíme

Některé banky přitom poplatky po smrti klienta vybírat přestávají. „Jakmile se dozvíme o úmrtí majitele účtu, zastavujeme poplatky za jeho vedení. Účet je ale dál aktivní a může provádět trvalé platby a to až do ukončení dědického řízení,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Poplatky v takovém případě nevybírá ani ČSOB. Oproti tomu smlouvy klientů Sberbank (dříve Volksbank – pozn. red.) podle mluvčí banky Lucie Hálové přerušení účtování poplatků v případě úmrtí nepřipouští.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...