3. března 2008 10:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky úspěšně čelí krizi

Banka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA  Navzdory problémům řady velkých amerických i evropských bank, které se potýkají s mnohamiliardovými ztrátami kvůli krizi s rizikovými úvěry, hlásí tuzemské peněžní ústavy rekordní zisky.

Česká spořitelna v pátek informovala, že její čistý zisk loni vzrostl meziročně o 17 procent na více než 12 miliard korun. Stejně dobře si vedou i ostatní velcí hráči. ČSOB v minulém roce vydělala téměř 11 miliard a zisk Komerční banky vzrostl dokonce o necelých 22 procent na 11,23 miliardy korun.

„Hlavní důvod je jednoznačný, máme za sebou tři roky růstu HDP o tři až šest procent. Klienti bohatnou, takže banky za sebou mají velmi dobré období,“ řekl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Ve světě panuje krize

Dobré výsledky českých bank jsou v přímém rozporu s hospodařením významných světových bank. Největší švýcarská skupina UBS musela kvůli špatným rizikovým investicím odepsat 18 miliard dolarů a poprvé v historii se propadla do ztráty. Francouzský majitel Komerční banky Société Générale zase podezírá jednoho ze svých makléřů, že špatným rozhodováním způsobil společnosti ztrátu za v přepočtu 125 miliard korun.

V České republice je ale podle analytiků zcela jiná situace. „Máme ještě v živé paměti bankovní krizi z 90. let, takže tu panuje větší opatrnost. Všechny velké tuzemské banky navíc mají zahraniční majitele, kteří dceřiným firmám rizikové investice obvykle nedovolují a dělají je sami,“ vysvětlil Mertlík.

Množství rizikových investic je velmi malé, stejně jako možnosti makléřů hazardovat na vlastní pěst. „Vysoce rizikové úvěry neposkytujeme ani jsme je neposkytovali. Ke konci roku 2007 tvořil objem vysoce rizikových úvěrů u České spořitelny jen 2,5 procenta z celkového úvěrového portfolia,“ řekla mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

Banky ale možné riziko přesto nepodceňují. „Aktuální krize se bytostně dotýká každého profesionála, který operuje na finančním trhu. Kdo by se domníval, že se ho to netýká, přišel by o možnost se z této učebnice dozvědět, jak se vyvarovat fatálních chyb,“ uvedl Tomáš Kopecký z ČSOB.

Sílí také obavy bank z možné globální finanční recese. „Žijeme ve světě globalizované ekonomiky a jakékoliv zpomalení na trhu USA bude mít negativní vliv na evropskou ekonomiku, včetně té české,“ řekl již dříve generální ředitel Komerční banky Laurent Goutard.

Za vysokými zisky tuzemských bank stojí především velký zájem o úvěry a hypotéky. Díky vysokému množství peněžních transakcí rostou také příjmy z poplatků.

Vojtěch Bednář., Lidové noviny