19. listopadu 2009 16:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky už blokují deset tisíc platebních karet

Kreditní karta - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kreditní karta - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Kvůli úniku dat ve Španělsku už tuzemské banky zablokovaly zhruba deset tisíc platebních karet. Už se objevily i první případy jejich zneužití a neoprávněného čerpání peněz z účtů klientů.

Například ČSOB zaznamenala kolem deseti případů zneužití karty k neoprávněnému výběru peněz. "Banka v těchto případech neshledala pochybení klientů a peníze jim navrátí v plné výši," uvedl mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek.

První případy zneužití již eviduje podle Pavly Langové z tiskového oddělení i Česká spořitelna. "Peníze klientům kompenzujeme," dodala.

Všechny ohrožené karty zablokovaly ČSOB, v současnosti celkem šest tisíc, a GE Money Bank. Ta zablokovala necelé dva tisíce karet ihned po oznámení karetních asociací na počátku října. Většina bank nezablokovala všechny potenciálně ohrožené karty; spíše situaci monitorují a karty blokují podle aktuální situace. Česká spořitelna, UniCredit Bank nebo Raiffeisenbank zablokovaly každá několik stovek platebních karet.

"Pokud klient kartu ve Španělsku použil, neznamená to automaticky její ohrožení. Pokud klienti nebyli z naší strany osloveni, není u jejich karet v tuto chvíli reálná hrozba zneužití. Situaci nadále monitorujeme a v případě potřeby provedeme další kroky," uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Obdobně se vyjádřili i zástupci Raiffeisenbank nebo České spořitelny.

Údaje o platebních kartách v poměrně velkém rozsahu unikly ve Španělsku v jarních a letních měsících letošního roku. Karetní asociace následně zaznamenaly případy zneužití zcizených dat k výrobě padělků a k nelegálním platbám u obchodníků v různých částech světa.

Podobné útoky na platební karty z minulosti ukazují, že nejohroženějším údajem je vždy číslo karty. U některých typů karet stačí znát pouze tento údaj, a pak lze kartou po internetu platit prakticky kdekoliv na světě.

Problém úniku dat ve Španělsku přitom není záležitostí jen ČR, ale třeba i Německa, kde se týká okolo sta tisíc platebních karet.

ČTK