30. září 2011 17:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky v USA shání peníze, zpoplatní debetní karty

Platba platební kartou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba platební kartou | foto: Shutterstock

NEW YORK Americké banky chystají nové poplatky za používaní debetních karet. Jejich uživatelé se tak stanou nejnovějším terčem snahy finančních ústavů, které se potýkají s novými regulacemi a nejistou situací na trzích, o nalezení dalších zdrojů příjmů.

Bank of America tak již oznámila, že hodlá milionům svých zákazníků s debetními kartami účtovat poplatek pět dolarů měsíčně. Očekává se přitom, že další banky ji budou následovat.

O KARTÁCH VÍCE:

Podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) banky zdražováním služby reagují na nové federální limity pro poplatek, který účtují obchodníkům za platby debetní kartou. Nová hranice byla stanovena na 24 centů za jednu platbu proti současným průměrným 44 centům. Očekává se, že banky kvůli novému pravidlu přijdou o 6,6 miliardy dolarů ročně. Pravidlo platí pro banky s aktivy ve výši deseti miliard dolarů a více.

Na regulaci doplatí opět zákazníci

Jednou z bank, která kvůli novým regulacím chystá zdražení poplatků, je podle listu The New York Times i JPMorgan Chase. "Pokud provozujete restauraci a nemůžete si účtovat limonády, zdražíte hamburgery," řekl již dříve její šéf Jamie Dimon.

Chystané zdražování se ale podle WSJ nelíbí klientům bank ani demokratickému senátorovi Dicku Durbinovi, který prosazoval zavedení limitů pro platby. "Bank of America po mnoha letech shrabování nadměrných zisků z neférového a konkurenci potlačujícího platebního systému se snaží o nové cesty, jak vycpat své zisky tím, že zátěž přenese na zákazníky. Je to zjevné, nespravedlivé. Doufám, že poslední slovo budou mít její zákazníci," uvedl v prohlášení.

Doba levných účtů končí

Citibank již uvedla, že svým klientům používání debetních karet účtovat nebude. Zákazníci jí prý dali najevo, že se jim to nelíbí. Banka ale na druhou stranu zpřísnila pravidla pro vedení účtu zdarma a zavedla jiné poplatky.

Podobně nové zdroje zisku hledají i další finanční ústavy ve Spojených státech. Zdá se tak, že doba jejich levných služeb a bezplatných účtů se -alespoň na nějakou dobu - chýlí ke konci.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!