Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky vábí na letní slevy

Banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Letní dovolenou chce zřejmě každý trávit jinak než běháním po úřadech anebo bankách a vyřizovat si úvěr na bydlení. I proto se hypoteční ústavy i stavební spořitelny snaží, aby si zájemci za jejich produkty a službami našli cestu právě v červenci či srpnu.

Pro klienty proto připravují výhodné nabídky, akční slevy či dárky a losování o ceny.

„V letních měsících pravidelně dochází k mírnému poklesu zájmu o hypotéky. Sezonní pokles oproti předchozím měsícům se může pohybovat mezi deseti a patnácti procenty,“ přiznává mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Přesto banka pro klienty speciální akci letos nerozjela. Naopak konkurence si chtěla zájem klientů o úvěry a hypotéky alespoň nějak „pojistit“.

Například ČSOB připravila pro zájemce o hypotéky do poloviny srpna poplatkové prázdniny. „To spočívá v úplném odpuštění poplatku za zpracování úvěru, a klient tak může ušetřit až 25 tisíc korun,“ říká Kateřina Bednářová z ČSOB. Podobnou akci má i Komerční banka a Česká spořitelna, které nabízejí zájemcům slevu ve výši 50 procent za poplatek za sjednání úvěru. Potenciální zákazníci tak mohou u Komerční banky při uzavření hypotéky v létě ušetřit až 14 tisíc, ve spořitelně přes dvanáct tisíc korun.

Letní výhody poskytuje i Hypoteční banka, která klientům zařídí 30procentní slevu na stavební materiál KM Beta. Důvody jsou podle mluvčího Hypoteční banky Davida Sahuly jasné. „Je to vždy a všude stejné - podpora prodeje. Hypoteční trh je vysoce konkurenční a někdy je vhodné klientům nabídnout výhodu navíc,“ vysvětluje.

Podepiš smlouvu, vyhraj zájezd
Svou akci má i Poštovní spořitelna. Všichni, kdo požádají v létě o hypotéční úvěr, budou mít zdarma veden Postžirový účet po dobu první fixace úrokové sazby. Ušetřit se dá až dva tisíce čtyři sta korun. „Chceme tím docílit zvýšení prodeje hypoték,“ zdůvodňuje mluvčí Martin Orság. Analytik Atlantik FT Jan Schiesser soudí, že vše je čistě marketingová záležitost léta, která se snaží nalákat nové klienty. „Třeba dvacetitisícová sleva, když si bere člověk hypotéku dva či čtyři miliony, nehraje roli,“ soudí Schiesser. Podle něj se hypoteční banky nemusí obávat o byznys ani do budoucna. „Trh není rozhodně nasycen, roste a poroste, i když třeba ne v takových objemech,“ dodává.

Kromě peněžních slev však finanční ústavy lákají i na dárky či slosování o zájezdy. Modrá pyramida připravila pro ty, kteří v létě uzavřou stavební spoření či zažádají o úvěr, soutěž o zájezd do Egypta. „V souvislosti s podobnými akcemi zaznamenáváme zvýšený zájem klientů o 10 až 30 procent. Stejný vývoj očekáváme i nyní,“ uvedla mluvčí Pyramidy Hana Vaněčková. Buřinka zase dává finanční prémie a Raiffeisen stavební spořitelna soutěž o reklamní předměty.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?