25. dubna 2007 8:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky vylepšují hypotéky

V Česku přibylo za poslední rok přes 40 tisíc rozestavěných domů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Česku přibylo za poslední rok přes 40 tisíc rozestavěných domů. | foto: Lidové noviny

PRAHA  Tuzemské bankovní domy neustále změkčují pravidla pro splácení hypoték. Přes rekordní zájem Čechů o bydlení na dluh se tak snaží nalákat další klienty.

Například Komerční banka začne během května nabízet „plovoucí hypotéku“. Klient si během splácení totiž bude moci snížit či zvýšit splátky. „Snížení bude možné na polovinu a zvýšení maximálně na dvojnásobek,“ řekla za marketing Komerční banky Monika Truchliková.

Banka rovněž povolí přerušit platby, a to maximálně na tři měsíce. Podobnou službu umožňuje i Česká spořitelna. „Klient může přerušit až na půl roku,“ uvedl šéf úseku hypoték České spořitelny Pavel Kühn.

Flexibilní hypotéky nabízejí i ostatní banky. Rozdíl od Komerční banky a České spořitelny ale je, že i když jsou splátky pohyblivé – buď rostou, či klesají – vždy si to klient musí navolit před uzavřením hypoteční smlouvy. Během splácení s nimi nelze hýbat. Takzvané degresivní nebo progresivní splátky nabízí Hypoteční banka.

Šéf hypoteční banky Jan Sadil tvrdí, že podobné produkty jsou spíše doplňkem ke klasickým hypotékám. „Čeští klienti takové produkty nepoptávají, nejde o převratnou věc, která otočí trh,“ komentoval Sadil novinku Komerční banky. S tím ale konkurence nesouhlasí. Jako každý produkt, ani přerušení, či změna splátkového kalendáře během splácení není zadarmo.

Nová služba, nové poplatky
Komerční banka si za vylepšenou hypotéku bude účtovat sto korun měsíčně. U dvacetileté hypotéky tak inkasuje 24 tisíc korun. Úročení bude stejné jako u klasického hypotečního úvěru.

Novinka ale přináší i rizika. Měnit splátky lze jednou za dvanáct měsíců. Takže pokud si klient zvýší splátky a zjistí, že je neutáhne, má smůlu. Zástupci Komerční banky ale tvrdí, že „je to na individuální dohodě s klientem“.

Další nevýhoda spočívá v tom, že snížení či přerušení splátek automaticky znamená prodloužení splatnosti celého úvěru. Jelikož banka odmítá poskytovat hypotéku na delší dobu než třicet let, nelze snížit či přerušit u třicetiletého úvěru.

Česká spořitelna taková striktní pravidla nemá. „Pokud klient přijde, že nemá na splátky a chce snížit či přerušit splácení, sestavíme mu individuální plán, který závisí na jeho možnostech,“ uvedl Kühn.

Obě banky si od novinek slibují další růst už tak rekordního zájmu o hypotéky.
 Za první letošní čtvrtletí si přitom lidé půjčili u České spořitelny přes devět miliard korun, tedy o polovinu více než za stejné období loňska. Podobně na tom byla i Hypoteční banka, která poskytuje hypotéky i klientům ČSOB a Citibank.

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR VE VÝROBĚ (35-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč