23. dubna 2009 10:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky výrazně zlevnily hypotéky

Nezájem o hypotéky sráží úrokové sazby dolů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezájem o hypotéky sráží úrokové sazby dolů. | foto: Lidové noviny

PRAHA  Skomírající trh hypotečních úvěrů, který se proti loňsku v letošním prvním čtvrtletí propadl o třetinu, donutil banky jednat. Nezbylo jim nic jiného, než sáhnout k tomu nejúčinnějšímu opatření -snižovat úroky u hypoték. A činily tak s takovou razancí, že březnový ukazatel Hypoindex zaznamenal druhý nejsilnější meziměsíční pokles v celé své historii.

Průměrné úrokové sazby nových hypotečních úvěrů sledované v ukazateli Hypoindex poklesly v letošním březnu o čtvrt procentního bodu na hodnotu 5,5 procenta. Od roku 2003, kdy Hypoindex mapuje hypoteční trh, jde o druhý největší meziměsíční pokles.

Příčinou takto razantního poklesu byla snaha bank oživit propadající se hypoteční trh. Mnoho bank totiž v prvním čtvrtletí letošního roku své hypoteční úvěry zlevnilo, přestože ve vzduchu viselo a stále visí reálné nebezpečí možného zhoršení platební morálky u samotných klientů v důsledku ekonomické krize v zemi. 

„Zájem o hypotéky je letos nižší než vloni. Část klientů totiž vyčkává na pokles úrokových sazeb, další klienti zase věří v pokles cen nemovitostí. Klienti ale především odkládají větší investice kvůli krizi.

Aktuální úrokové sazby hypotečních úvěrů

Banka            Fixace: 3 roky      5 let
ČSOB                        5,09          5,09
Česká spořitelna        5,19         5,19
Komerční banka         4,99         4,99*
Hypoteční banka         5,09         5,09
Raiffeisenbank           5,54          6,14
GE Money Bank         5,35          5,35
UniCredit Bank           5,05         5,05
LBBW Bank               5,22         5,12
Citibank                      5,49         5,49

Poznámka: Úrokové sazby (v %) pro případ financování koupě nemovitosti do 70 až 85 procent její obvyklé ceny. Není-li jinak uvedeno, jde o minimální sazby „od“, které nezíská každý klient.

* Garantovaná sazba pro všechny klienty


Pokud to není nezbytně nutné, s nákupem nemovitosti nepospíchají,“ vysvětlil hlavní příčiny propadu na trhu hypotečních úvěrů Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Za celé první čtvrtletí poskytly banky hypoteční úvěry za 17,7 miliardy korun. To proti loňsku znamená pokles o 33,1 procenta. Podobně se propadl také počet poskytnutých hypoték. Od ledna do března bylo v Česku sjednáno téměř 10 300 nových úvěrů, což je o 31 procent méně než vloni.

Zlevňovat se bude ještě více Podle realitních expertů lze v následujících týdnech očekávat další zlevňování hypotečních úvěrů. Banky budou jednak trvale snižovat sazby, nebo budou nabízet nejrůznější akční úroky. V poslední době vedle Raiffeisenbank šla s úrokovými sazbami dolů například také GE Money Bank, Komerční banka či skupina ČSOB.

Se sazbami u hypoték v poslední době nehýbaly jen hypoteční banky, ale i stavební spořitelny. „Do konce května nabízíme všem klientům slevu ve výši dvou až tří desetin procentního bodu u Hypoúvěru. Úroková sazba zde začíná na 4,44 procenta,“ uvedla Hana Vaněčková, tisková mluvčí Modré pyramidy stavební spořitelny.

 Přes pokračující zlevňování úvěrů na bydlení experti upozorňují, že banky mají stále velkou rezervu. „Prostor k dalšímu poklesu sazeb u hypoték rozhodně existuje. Zvláště uvědomíme-li si, že banky nyní úvěrují prakticky jen prověřené klienty či úvěry zajišťují v hodnotě výrazně převyšující jejich výši,“ uvedl analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!