Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Banky zruší některé poplatky

Ekonomika

  18:11
PRAHA - Banky ustoupily tlaku ministerstva financí a zruší některé poplatky. V budoucnu také vznikne institut finančního ombudsmana.

Banka foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Banky se připojily ke společnému prohlášení České bankovní asociace (ČBA) a ministerstva financí, které prosazuje změny v bankovním sektoru. Kromě zrušení některých poplatků budou banky měsíc předem oznamovat změny ceníků a začnou je přidávat k uzavíraným smlouvám.

Finanční instituce byly již od začátku léta pod palbou kritiky za svoji poplatkovou politiku. Antimonopolní úřad dokonce obvinil ČSOB, Českou spořitelnu a Komerční banku z vytváření kartelu, později však vyšetřování zastavil.

O změnách v bankách dnes bude ještě jednat vláda. Podle náměstka ministra financí Tomáše Prouzy ale dohodu schválí. "Považujeme to za velký úspěch a jsme rádi, že bankovní sektor nakonec prokázal vůli a ochotu se dohodnout. Dnešním dnem začíná opravdová partnerská diskuse," řek.

Dohodu si pochvalují také zástupci bank. Podle mluvčího ČSOB Pavla Hejzlara povede smír k lepší komunikaci mezi státem a bankami. "Finanční služby procházejí velmi dynamickým rozvojem. Proto je nutné najít společnou platformu pro dialog státu a bank," dodal šéf ČSOB Pavel Kavánek. Dohodu vítá i Česká spořitelna. Její mluvčí Klára Gajdušková ale upozornila, že řadu změn již banka zapracovala do vlastního kodexu bankovních služeb.

Ustoupilo ministerstvo i banky
Díky dohodě nebude třeba většinu změn, které ministerstvo navrhlo, prosadit zákonem. Banky je zavedou dobrovolně. Některá ustanovení se nakonec v zákonech objeví. Která to konkrétně budou, určí do konce ledna příštího roku skupina expertů.

Návrh ministerstva financí na posílení postavení klientů bank však doznal několika změn. Vypadly nejkontroverznější návrhy na vyřízení plateb státu zdarma a na přenositelnost čísel bankovních účtů. Zůstaly především změny v poplatkové politice bank.

"Většina těchto požadavků nepřinese bankám výrazné zvýšení provozních nákladů, rušené skupiny poplatků pak činí jen několik desetin procenta příjmů z poplatků," uvedl Petr Bártek ze společnosti Cyrrus.

Podle Bártka však zůstává otázkou, zda mezi přijaté body patří v případě přechodu do jiné banky vyřízení administrativních úkonů za klienta a jednotná forma bankovních produktů. Přijetí prvního z těchto dvou bodů by pro banky údajně znamenalo citelné zvýšení administrativních nákladů, zatímco druhý bod by omezil
konkurenční prostředí. Banky by tak měly omezený prostor sestavovat zvýhodněné produktové balíčky.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!