Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky zruší některé poplatky

Banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Banky ustoupily tlaku ministerstva financí a zruší některé poplatky. V budoucnu také vznikne institut finančního ombudsmana.

Banky se připojily ke společnému prohlášení České bankovní asociace (ČBA) a ministerstva financí, které prosazuje změny v bankovním sektoru. Kromě zrušení některých poplatků budou banky měsíc předem oznamovat změny ceníků a začnou je přidávat k uzavíraným smlouvám.

Finanční instituce byly již od začátku léta pod palbou kritiky za svoji poplatkovou politiku. Antimonopolní úřad dokonce obvinil ČSOB, Českou spořitelnu a Komerční banku z vytváření kartelu, později však vyšetřování zastavil.

O změnách v bankách dnes bude ještě jednat vláda. Podle náměstka ministra financí Tomáše Prouzy ale dohodu schválí. "Považujeme to za velký úspěch a jsme rádi, že bankovní sektor nakonec prokázal vůli a ochotu se dohodnout. Dnešním dnem začíná opravdová partnerská diskuse," řek.

Dohodu si pochvalují také zástupci bank. Podle mluvčího ČSOB Pavla Hejzlara povede smír k lepší komunikaci mezi státem a bankami. "Finanční služby procházejí velmi dynamickým rozvojem. Proto je nutné najít společnou platformu pro dialog státu a bank," dodal šéf ČSOB Pavel Kavánek. Dohodu vítá i Česká spořitelna. Její mluvčí Klára Gajdušková ale upozornila, že řadu změn již banka zapracovala do vlastního kodexu bankovních služeb.

Ustoupilo ministerstvo i banky
Díky dohodě nebude třeba většinu změn, které ministerstvo navrhlo, prosadit zákonem. Banky je zavedou dobrovolně. Některá ustanovení se nakonec v zákonech objeví. Která to konkrétně budou, určí do konce ledna příštího roku skupina expertů.

Návrh ministerstva financí na posílení postavení klientů bank však doznal několika změn. Vypadly nejkontroverznější návrhy na vyřízení plateb státu zdarma a na přenositelnost čísel bankovních účtů. Zůstaly především změny v poplatkové politice bank.

"Většina těchto požadavků nepřinese bankám výrazné zvýšení provozních nákladů, rušené skupiny poplatků pak činí jen několik desetin procenta příjmů z poplatků," uvedl Petr Bártek ze společnosti Cyrrus.

Podle Bártka však zůstává otázkou, zda mezi přijaté body patří v případě přechodu do jiné banky vyřízení administrativních úkonů za klienta a jednotná forma bankovních produktů. Přijetí prvního z těchto dvou bodů by pro banky údajně znamenalo citelné zvýšení administrativních nákladů, zatímco druhý bod by omezil
konkurenční prostředí. Banky by tak měly omezený prostor sestavovat zvýhodněné produktové balíčky.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Podnikatel Tomáš Vondráček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Podnikatel Tomáš Vondráček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Podnikatel Tomáš Vondráček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...