11. února 2007 12:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Barcelona, Real. Těm to sype

PRAHA Nejbohatší fotbalové kluby světa si každý rok přijdou na miliardy korun. Jen příjmy finančně nejúspěšnějšího týmu z elitního žebříčku, španělského Realu Madrid, přesáhly 292 milionů eur (téměř osm a půl miliardy korun) za jednu herní sezonu. Vyplývá to z nejnovější studie zpracované analytickou společností Deloitte.

První místo žebříčku příjmů za sezonu 2005/2006 stejně jako minulý rok patřilo španělskému královskému velkoklubu. Příjmy z návštěvnosti zápasů ale tvoří jen čtvrtinu celkových příjmů klubu, přestože na domácí ligové zápasy chodí přes 70 tisíc lidí. Finančně zajímavější jsou totiž pro klub příjmy z práv na televizní vysílání, které tvoří skoro třetinu příjmů klubu.

Zdaleka největší část příjmů ale tvoří příjmy z licencí na předměty s logem týmu a jmény slavných hráčů. Právě fotbalové hvězdy první velikosti přezdívané „galacticos“, kterých má Real celou řadu, tak týmu přinesly přes 125 milionů eur za sezonu. Tato situace se ale zřejmě brzy změní. Marketingově nejsilnější postava týmu, David Beckham, má totiž v plánu letos v létě tým opustit.

Na druhém místě žebříčku se ocitl opět španělský tým, FC Barcelona. Klub z katalánské metropole nejenže v minulé sezoně vyhrál španělskou ligu, ale i Pohár UEFA, což klubu přineslo velké zisky. „Můžeme odhadovat, že oba španělské velkokluby si v nynější sezoně vydělají kolem 300 milionů eur,“ odhadl Dan Jones, partner Deloitte pro podnikání ve sportu.

Příjmy nejbohatších fotbalových klubů

1. Real Madrid                             292,2
2. FC Barcelona                           259,1
3. Juventus Turín                         251,2
4. Manchester Utd.                      242,6
5. AC Milan                                  238,7
6. Chelsea                                   221,0
7. Inter Milan                               206,6
8. Bayern Mnichov                       204,7
9. Arsenal                                    192,4
10. Liverpool                                176,0
11. Olympique Lyon                     127,7
12. AS Roma                                127,0
13. Newcastle Utd.                      124,3
14. Schalke 04                             122,9
15. Tottenham Hotspur                107,2

Příjmy jsou za sezónu 2005/2006 a jsou vyčísleny v milionech eur.
Pramen: Deloitte

Barcelonský tým se tak z loňského šestého místa posunul o čtyři místa nahoru. Příjmy dosahující 260 milionů eur za rok proto dovolily klubu i neobvyklé charitativní gesto. Trička hráčů, která bývají obvykle pokryta logem nejvýznamnějšího sponzora, ponesou logo organizace Unicef, pomáhající dětem v zemích třetího světa.

Na bronzový stupínek žebříčku nejbohatších týmů se po několika letech dostal i Juventus z italského Turína. Ten ovšem experti kritizují za nevyváženost příjmů. Plných šedesát osm procent získaných peněz totiž pochází z práv za televizní přenosy. Na žebříček ze sezony 2006 a 2007 se ale Turíňané již zřejmě neprobojují. Klub, ve kterém hraje i Pavel Nedvěd, byl totiž poslán do italské druhé ligy. Příčinou byl rozsáhlý korupční skandál.

Až na čtvrtém místě se umístil jeden z dlouhodobě nejziskovějších fotbalových klubů světa, britský Manchester United. „Až ale dokončí stavbu nového stadionu, vrátí se do čela,“ poznamenal Paul Rawnsley, partner Deloitte.

Najdete na Lidovky.cz