6. prosince 2009 14:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bariéra padla, Amazon už posílá většinu zboží i do Česka

Nákupy přes internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupy přes internet | foto: Shutterstock

PRAHA Pobočky internetového obchodního domu Amazon v Německu, Francii a Británii přestaly ignorovat Českou republiku skoro v plné šíři svého sortimentu.

Zatímco před včerejškem si Češi mohli objednat jenom knihy nebo DVD, nyní už je možné objednávat například i oblečení, boty, hodinky, šperky či elektroniku. A mnohdy za ceny výrazně nižší než v českých kamenných či internetových obchodech.

Amazon začal ze svých evropských obchodů zasílat zboží do všech sedmadvaceti států unie. Například u britského Amazonu je Česká republika zařazena do zemí kategorie "Evropa 3", kam je poštovné ze všech evropských zemí nejdražší.

Každá objednávka stojí kupujícího pět liber (asi 150 korun poštovného), u knih je to ještě s dalším poplatkem tři libry za položku. Zákazníci mohou před Vánoci nově využít i jeho další služby jako expresní dodávky, dárkové certifikáty či dárkové balení.

"Rádi pomůžeme zákazníkům najít perfektní vánoční dárek a zašleme ho v dárkovém balení na libovolnou adresu v EU," řekl viceprezident Amazonu pro maloobchodní prodej v Evropě Greg Greeley.

U evropských obchodů se nemusejí zákazníci z EU starat o clo a DPH. Clo se neplatí a DPH vypočítá obchod sám podle sazby platné v zemi, kam zboží posílá.

To neplatí ale o americkém Amazonu, který je na většinu položek ještě výrazně levnější než jeho evropské dcery. Američané ale do Evropy stále posílají jen omezený výběr své nabídky – prakticky jakékoli knihy, CD či DVD, ale jen určitou část oblečení, hodinek, šperků, bot a elektroniky v rámci obchodu Amazon Global.

Dodací podmínky amerického Amazonu se ale dají obejít využitím některé ze specializovaných "přeposílacích" firem, které mají adresu v USA a zboží nakoupené na amerických internetových obchodech poté přeposílají do Česka za určitý poplatek. Případné DPH a clo si ale řeší zákazníci už sami.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!