16. dubna 2009 10:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Belgie se otevřela českým pracovníkům

Dáreček ve formě otevření pracovního trhu dostali Češi od Belgičanů k Velikonocům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dáreček ve formě otevření pracovního trhu dostali Češi od Belgičanů k Velikonocům. | foto: Lidovky.cz

BRUSEL Češi a Slováci budou moci od května volně pracovat prakticky v celé Evropské unii s výjimkou Německa a Rakouska. Belgie se totiž rozhodla, že už nebude usilovat o prodloužení překážek bránících občanům osmi států, které se staly členy EU v roce 2004, v přístupu na svůj pracovní trh. Informuje o tom dnes list La Libre Belgique.

Češi či Slováci si zatím zcela volně nemohou hledat zaměstnání ve čtyřech z 15 starých zemí EU - v Německu, v Rakousku, v Dánsku a právě v Belgii. U posledních dvou zemí ale bariéry úderem května padnou.

U západních a jižních sousedů Česka tomu tak ale s velkou pravděpodobností nebude, i když i v těchto dvou zemích pro řadu povolání či pro lidi s patřičnou kvalifikací už klasické pracovní povolení rovněž není třeba.

O tom, že by Belgie zřejmě od května mohla otevřít svůj pracovní trh osmi novějším zemím unie (kromě ČR a Slovenska se to týká ještě Slovinska, Maďarska, Polska a tří pobaltských států), se hovořilo už delší dobu.

Definitivní rozhodnutí neusilovat o prodloužení dočasné výjimky i na poslední možné období, tedy do května 2011, padlo podle deníku na jednání příslušných ministrů belgické vlády těsně před Velikonocemi.

Česká republika, která v tomto půlroce EU předsedá, po odstranění bariér dlouhodobě volá. Podporu v tom má i u Evropské komise, které opakovaně k úplnému otevření pracovních trhů vyzvala. Brusel mimo jiné loni vypracoval analýzu dopadů rozšíření na pracovní trh.

Podle ní se rozhodně nepotvrdily obavy, že lidé z "nových zemí" zaplaví pracovní trh ve "starých státech". Rozšíření prý naopak mělo jednoznačně pozitivní dopady. Právě Evropské komisi budou muset také do konce dubna Německo s Rakouskem předložit důkazy o tom, že by zrušení omezení mohlo ohrozit jejich trhy práce.

I v Německu a Rakousku nicméně bez povolení Češi a Slováci budou moci pracovat nejpozději od května 2011, kdy skončí poslední možné přechodné období. 

Lidovky.cz

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?