16. dubna 2009 10:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Belgie se otevřela českým pracovníkům

Dáreček ve formě otevření pracovního trhu dostali Češi od Belgičanů k Velikonocům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dáreček ve formě otevření pracovního trhu dostali Češi od Belgičanů k Velikonocům. | foto: Lidovky.cz

BRUSEL Češi a Slováci budou moci od května volně pracovat prakticky v celé Evropské unii s výjimkou Německa a Rakouska. Belgie se totiž rozhodla, že už nebude usilovat o prodloužení překážek bránících občanům osmi států, které se staly členy EU v roce 2004, v přístupu na svůj pracovní trh. Informuje o tom dnes list La Libre Belgique.

Češi či Slováci si zatím zcela volně nemohou hledat zaměstnání ve čtyřech z 15 starých zemí EU - v Německu, v Rakousku, v Dánsku a právě v Belgii. U posledních dvou zemí ale bariéry úderem května padnou.

U západních a jižních sousedů Česka tomu tak ale s velkou pravděpodobností nebude, i když i v těchto dvou zemích pro řadu povolání či pro lidi s patřičnou kvalifikací už klasické pracovní povolení rovněž není třeba.

O tom, že by Belgie zřejmě od května mohla otevřít svůj pracovní trh osmi novějším zemím unie (kromě ČR a Slovenska se to týká ještě Slovinska, Maďarska, Polska a tří pobaltských států), se hovořilo už delší dobu.

Definitivní rozhodnutí neusilovat o prodloužení dočasné výjimky i na poslední možné období, tedy do května 2011, padlo podle deníku na jednání příslušných ministrů belgické vlády těsně před Velikonocemi.

Česká republika, která v tomto půlroce EU předsedá, po odstranění bariér dlouhodobě volá. Podporu v tom má i u Evropské komise, které opakovaně k úplnému otevření pracovních trhů vyzvala. Brusel mimo jiné loni vypracoval analýzu dopadů rozšíření na pracovní trh.

Podle ní se rozhodně nepotvrdily obavy, že lidé z "nových zemí" zaplaví pracovní trh ve "starých státech". Rozšíření prý naopak mělo jednoznačně pozitivní dopady. Právě Evropské komisi budou muset také do konce dubna Německo s Rakouskem předložit důkazy o tom, že by zrušení omezení mohlo ohrozit jejich trhy práce.

I v Německu a Rakousku nicméně bez povolení Češi a Slováci budou moci pracovat nejpozději od května 2011, kdy skončí poslední možné přechodné období. 

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz