6. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bendl couvá, lidé by za opravy vodovodních přípojek nemuseli platit

Oprava vodovodu způsobila v Praze totální kolaps dopravy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava vodovodu způsobila v Praze totální kolaps dopravy | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo zemědělství připouští, že se jeho návrh, podle kterého mají lidé nově hradit opravy a údržbu vodovodních a kanalizačních přípojek i pod veřejným prostranstvím, může změnit. Novela totiž čelí vlně kritiky. Ve Sněmovně prošla prvním čtením, příští týden ji má projednat zemědělský výbor a následně znovu všichni poslanci.

Odstupující zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová ve své zprávě ve středu uvedla, že připravovaná novela zákona o vodovodech a kanalizacích je nevýhodná pro vlastníky přípojek. Podle Bendla však změnu, kterou dnes kritizuje, sám úřad ombudsmana požadoval.

Placení oprav

Lidé by podle novely nově měli hradit náklady za opravu a údržbu přípojek i pod veřejným prostranstvím, tedy pod chodníky a silnicemi.

Dosud je platil provozovatel veřejné sítě. Náklady mohou dosáhnout až desítky tisíc korun.

"Jsem absolutně v šoku z toho, že si úřad ombudsmana stěžuje na podobu tohoto návrhu zákona," uvedl Bendl s tím, že to, co úřad dnes kritizuje, sám požadoval. "Náš návrh s tím původně nepočítal, ale úřad ombudsmana nám zaslal svojí zásadní připomínku," řekl ministr.

V současnosti platí za výměnu přípojky její vlastník, zatímco za opravu provozovatel sítě. Vlastníci podle Bendla ve snaze ušetřit své peníze často žádali o opravu zastaralé přípojky u níž bylo jasné, že ji bude nutné v krátké době znovu opravit.

Toto řešení prý zvyšuje náklady všem uživatelům. Provozovatelé totiž rozpočítávají výdaje na opravy všem do cen vodného a stočného. Vlastník přípojky se podle Seitlové dostane do nevýhodného postavení.

"Nejen proto, že podle navrženého znění nemůže ovlivnit efektivnost a hospodárnost nákladů vynaložených provozovatelem vodovodu na provedené práce, ale neměl ani možnost ovlivnit současný stav a situaci díla, za které by měl nyní nést odpovědnost," uvedla.

Proti návrhu protestuje i Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí . "Bohužel naše připomínky byly ministerstvem zemědělství zamítnuty, přičemž byly plně akceptovány návrhy vodárenských společností," uvedla mluvčí sdružení Aneta Červenková.

Bendl: Kompromis přijmeme

Návrh také například umožňuje vyžadovat zkoušky vodotěsnosti přípojek, protože podle dostupných údajů činí ztráty ve vodovodních potrubích zhruba 18,5 procenta. "Tyto zkoušky by rovněž hradil vlastník přípojky," podotkla Seitlová. Novela by podle ní měla být předmětem širší veřejné diskuse.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsme připraveni v Poslanecké sněmovně přijít z kompromisním návrhem, nebo akceptovat kompromisní návrh, není to žádné dogma, jen upozorňuji, že ten problém není černobílý," míní Bendl.

Na návrh ministerstva zareagovala také opoziční ČSSD. Sociální demokraté se prý budou snažit o to, aby ustanovení z předlohy vypadlo. Novelu označují za snahu přenášet náklady na rodiny a zvyšovat zisky provozovatelů vodovodů a kanalizací.

Lidovky.cz, ČTK