Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Benefity v Česku: stravenky jsou prima, peníze jsou však lepší

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Nejpřitažlivějšími benefity pro zaměstnance jsou třinácté a čtrnácté platy a volno navíc. Nejčastější zaměstnaneckou výhodou, kterou tuzemští zaměstnavatelé poskytují, jsou stravenky. Vyplývá to ze studie společnosti pro výzkum trhu GfK Czech, která porovnala, jaké benefity Češi dostávají a jaké by rádi získali.

"Nejvíce lidé touží po penězích, za které si pak mohou pořídit, co opravdu potřebují nebo chtějí. Na téměř 42 procent Čechů by proto nejvíce chtělo mít čtrnáctý plat a jen o něco méně lidí (37 procent) by uvítalo třináctý plat," uvedla manažerka komunikace GfK Czech Sherin Dalíková.

O peníze jde až v první řadě?
I přesto však prý nejsou peníze tím nejefektivnějším motivačním prvkem. "Dokazují to malé firmy rodinného typu, kde si zaměstnanci vydělávají až 50 procent ceny na trhu, a přesto jsou spokojeni a fluktuují minimálně," upozornila partnerka společnosti DMC management consulting zaměřené na řízení lidských zdrojů Jitka Tejnorová.

Češi si také váží volného času. Na 28,4 procenta z nich by si přálo mít šest týdnů dovolené. Mít více volna by chtěli lidé z Olomouckého (56,8 procenta) a Karlovarského (55,1 procenta) kraje, zatímco jen 7,3 procenta pracujících Plzeňanů preferuje tolik dovolené.

Až na čtvrtém místě v tužbách a přáních zaměstnanců je nejnabízenější český benefit, příspěvek na stravování, tzv. stravenky. Ty by si přálo 27,8 procenta zaměstnanců v Ústeckém kraji. Nejméně o ně stojí Středočeši (5,7 procenta).

Pro čtvrtinu lidí je velkým lákadlem služební automobil, přičemž 13,5 procenta by chtělo mít možnost ho využívat i k soukromým účelům. Desetiprocentní hranici překročil ještě příspěvek na dovolenou (11,5 procenta) a proplácení plného platu v době pracovní neschopnosti (11,3 procenta).

Nejnákladnější jsou dny volna
Stravenky pobírá 38,5 procenta Čechů. Druhým nejvíce nabízeným benefitem je týden placeného volna navíc. Pět týdnů dovolené čerpá 31,3 procenta respondentů. "Dny volna jsou jedním z nejžádanějších benefitů," potvrdila Tejnorová.

Pro zaměstnavatele jsou však podle ní mnohem větší zátěží než jiné benefity. Náhrady za dovolenou jsou totiž finančně i organizačně velmi náročné a často se stává, že si zaměstnanci dovolenou nemají možnost vzhledem k pracovnímu vytížení vyčerpat, dodala.

Zaměstnavatelé platí svým zaměstnancům ve 24,1 procenta případů také penzijní připojištění. Pětina zaměstnaných má možnost využívat závodní stravování. Přitom pokud by si zaměstnanec měl určit sám, jaké benefity získá, závodní stravování by chtělo pouze necelých šest procent lidí.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!