24. dubna 2009 15:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Benzin i nafta jsou nejdražší za pět měsíců

Benzin je tak na počátku motoristické sezony nejdražší od konce listopadu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzin je tak na počátku motoristické sezony nejdražší od konce listopadu. | foto: AFP

PRAHA Pohonné hmoty u tuzemských pump se v tomto týdnu dostaly na nejvyšší úroveň za posledních pět měsíců. Podle čtvrtečních údajů společnosti CCS, která sleduje ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic, cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 během tohoto týdne v průměru vzrostla o 36 haléřů na 26,08 koruny za litr a nafta zdražila o 17 haléřů na průměrných 25,33 koruny za litr.

Benzin je tak na počátku motoristické sezony nejdražší od konce listopadu, ještě na počátku roku přitom stál zhruba o tři koruny méně. Nafta je dražší téměř o dvě koruny.

"Za rostoucími cenami je možné vidět začátek motoristické sezony, a tedy větší spotřebu pohonných hmot, která pak působí na úroveň cen," uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. S cenami podle něj ještě může "zamávat" kurz dolaru k české koruně, nicméně neočekává, že by se ceny přiblížily úrovni 30 korun za litr, jako tomu bylo loni v létě.

"Pokud se nedostane světová ekonomika ještě více do kolen, anebo koruna výrazně neposílí, měli by motoristé na léto počítat s růstem cen pohonných hmot," sdělil ČTK analytik Broker Consulting Jan Lener. V následujících týdnech se ale podle něj ceny pravděpodobně příliš nezmění.

ČTK