22. září 2007 10:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Benzin je levnější. Ne na dlouho

LONDÝN/PRAHA Cena pohonných hmot u tuzemských pump nepatrně klesla. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 podle údajů Českého statistického úřadu zlevnil oproti předcházejícímu týdnu o sedm haléřů, na 30,29 koruny. Litr nafty se prodával za 28,89 koruny, což je snížení o tři haléře.

Podle pumpařů je ale nižší cena pouze dočasný výkyv. „Pokles ceny je způsoben končící motoristickou sezonou,“ uvedl Vlastimil Sehnal ze Společenství provozovatelů čerpacích stanic. Podle něho už během příštích čtrnácti dnů dojde k postupnému zvyšování cen.

Zdražení čeká jak benzin, tak naftu, která bude s přicházející zimou postupně srovnávat krok s benzinem. Ceny obou pohonných hmot se proto podle Petra Čermáka ze společnosti Colosseum začnou postupně přibližovat.

Analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora odhaduje, že v polovině října může průměrná cena benzinu stoupnout až o třicet haléřů na litr. Jedním z hlavních důvodů je neustále rostoucí cena ropy na světových trzích.

Podle informací britské zpravodajské agentury BBC se ve čtvrtek barel ropy prodával za rekordních 84,10 dolaru (zhruba 1650 korun).
Průměrné ceny pohonných hmot za rok 2007

Benzin Natural 95
1. týden září 07  30,36 Kč 
2. týden září 07  30,29 Kč
      
Motorová nafta
1. týden září 07  28,92 Kč  
2. týden září 07  28,89 KčNynější růst ceny ropy ovlivňuje nestálé počasí u břehů Floridy, kde se formuje velká tlaková níže, která může přerůst v tropickou bouři a později i v hurikán. Ropa tak během necelého měsíce posílila asi o deset dolarů na barel.

„Tuzemský trh s pohonnými hmotami má oproti světu vždy zpoždění. Navíc většina pumpařů je do určité míry palivy předzásobena,“ vysvětluje Pikora.

Silná koruna zatím brzdí růst cen pohonných hmot Proti možnému zvyšování ceny benzinu a nafty hraje v současnosti roli posilující kurz koruny vůči dolaru. Ještě v pátek ráno se dolar prodával za historických 19,51 koruny. Během dne se však kurz ustálil na zhruba 19,59.

Podobně se koruně daří i vzhledem k euru. Včera na nákup jednoho eura stačilo 27,49 koruny. Ještě minulou sobotu se přitom euro prodávalo za 27,70 koruny. Silná koruna tak prozatím kompenzuje prudké zvyšovaní ceny ropy na světových trzích.

„Kurz koruny je v posledních dnech na rekordních maximech,“ informoval Pikora. Současná hodnota koruny je totiž nejvyšší od roku 1999, kdy vzniklo euro. Za necelých devět let je tak euro o skoro osm korun levnější (v lednu 1999 byla totiž stanovena cena 35,22 koruny za jedno euro). Další výrazné posilování už ale nikdo neočekává. „Prostor pro další posilování koruny je už vyčerpán,“ uvedl Pikora.

Na očekávaném růstu cen pohonných hmot se bude podílet rovněž povinné přimíchávání biopaliv. „Nafta sice už od září musí obsahovat minimálně dvě procenta biosložky, od ledna ale stejné opatření čeká benzin, což se na ceně určitě projeví,“ konstatoval Sehnal.
BONESMAN KISSINGER MAM TAJNOU MISI DO RUSKA... 13:46 22.9.2007

Najdete na Lidovky.cz