19. března 2007 11:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Benzin podražil až o 50 haléřů

Benzinka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzinka - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Řidiči si za pohonné hmoty na českých čerpacích stanicích opět připlatí. Benzin zaznamenal za minulý týdení průměrný růst cen o třicet haléřů. Vyplní-li se prognózy některých analytiků, zastaví se ceny na 28 korunách za litr.

Od pondělí do neděle stoupla průměrná cena za litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 o více než 30 haléřů téměř na 27,60 Kč/l. Za litr nafty motoristé minulý týden platili v průměru necelých 27 Kč, což je o více než deset haléřů vyšší cena než týden předtím. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.

Podle analytika společnosti Colosseum Štěpána Pírka pohonné hmoty minulý týden výrazně zdražily, protože se jejich ceny postupně přizpůsobují únorovému růstu cen pohonných hmot na světových burzách. V nejbližších dnech proto benzin zdraží podle analytika až k 28 korunám a nafta k 27,30 koruny za litr.

Poté by se měl podle Pírka vývoj stabilizovat, protože růst cen dovozů tlumí silná koruna, maloobchodní ceny již téměř odrážejí stav na velkoobchodních trzích a není pravděpodobné další výrazné zvýšení světových cen ropy.

Největší zdražení hlásí Liberecký kraj
Nejdražší benzin se prodával v Praze, kde cena vzrostla o 20 haléřů na 27,90 Kč/l. V hlavním městě je i nejdražší nafta, která podražila asi o deset haléřů na 27,30 koruny za litr. Nejvíce zdražily minulý týden pohonné hmoty v Libereckém kraji, benzin o 50 haléřů na 27,50 Kč/l a nafta asi o 20 haléřů na 27 Kč/l.

Ceny však rostly ve všech krajích. Po Praze nejvíce pohonné hmoty zdražily ve Středočeském kraji, kde cena benzinu vzrostla o 40 haléřů na 27,50 koruny a nafty o 20 haléřů na 26,80 koruny.

Naopak nejlevnější benzin tankovali motoristé v Královéhradeckém kraji, kde litr stál 27,30 Kč. Nejlacinější naftu bylo možné koupit v Ústeckém kraji, kde motoristé za litr platili 26,80 koruny.

Ceny pohonných hmot v tuzemsku zhruba od poloviny loňského srpna až do 12. února letošního roku klesaly. Loni v srpnu stál litr benzinu průměrně 32 korun. Za naftu tehdy motoristé platili zhruba 30 Kč/l.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz