23. srpna 2012 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Benzin je rekordně drahý. Pokořil hranici 40 korun

Podvody přibývají: špatný benzin je na každé desáté pumpě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podvody přibývají: špatný benzin je na každé desáté pumpě. | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny benzinu v Česku jsou nejvyšší v historii. Na některých benzinkách už za litr Naturalu 95 zaplatíte i více než 40 korun. Důvodem je podle analytiků zdražení ropy. Benzin bude zdražovat i nadále, v dlouhodobějším horizontu budou ceny pohonných hmot kolísat.

Hranici 40 korun za litr benzinu pokořila třeba benzinka MV Plus v Praze-Uhříněvsi, kde stál včera litr Naturalu 95 43,20 Kč, za stejnou cenu ho prodával i Shell v Říčanech. Za 40,40 Kč prodával benzin Shell v Brně na Hradecké a v Rokycanech u dálnice D5 ve směru na Prahu. Rekord drží čerpací stanice Gaspoint ve Vestci, kde cena Naturalu vyšplhala dokonce k 50 korunám za litr.

Na mnoha dalších pražských benzinkách, ve Středočeském kraji nebo v Opavě a Ostravě stál litr benzinu v posledních dnech 39,90 korun.

Benzin bude dál zdražovat

"Ceny pohonných hmot rostou, protože cena za barel ropy se o prázdninách stihla vyšplhat zhruba o 20 procent. Ačkoliv koruna nyní mírně posiluje vůči hlavním světovým měnám, růst cen nemůže zadržet. Navíc stále platí, že distributoři pohonných hmot promítají zdražení nákladů do cen mohem rychleji než jejich zlevnění," řekl serveru Lidovky.cz analytik Jan Lener z Broker Consulting. 

Budeme stát na benzin fronty?

"Další vývoj cen u čerpacích stanic zřejmě motoristy nepotěší. Čekáme další zdražování a hlavně v dlouhodobém horizontu silné kolísání cen. Do Česka už se vrátil fenomén front u čerpacích pump, kdo ví, da nepřijde i doba tankování do kanystrů, když zrovna ceny spadnou. V Rusku například tankují benzín za polovinu ceny," uvedl Lener. 

Příčinou velmi drahých pohonných hmot v Česku je podle Lenera i enormní daňové zatížení. Má to i svá pozitiva, spotřebitelé upřednostňují ekologičtější auta a hledí více na spotřebu při jízdě.

Ke konci týdne by tempo zdražování mohlo zmírnit

Podle analytika Colossea Petra Čermáka je příznivou zprávou posilování koruny vůči dolaru, které by mělo zdražení tlumit. I přesto ale očekáváme v průběhu tohoto týdne růst cen, který by se měl opět pohybovat v řádu desetihaléřů. Tempo zdražování by mělo být ke konci týdne mírnější," odhaduje Čermák.

Minulý týden ceny pohonných hmot vzrostly o několik desetihaléřů. Benzin zdražil o 53 haléřů na 37,48 korun za litr, cena nafty se zvýšila o 60 haléřů na 36,77 korun za litr.

rkaŠárka Bláhová

Najdete na Lidovky.cz