12. dubna 2012 15:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Benzin rekordně zdražuje. Tipnete si, kolik stál před dvěma lety?

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Cena benzinu v Česku nadále překonává dosavadní rekordy. Natural 95 za uplynulý týden zdražil o 25 haléřů na nový rekord 37,70 Kč/l, nafta naopak zlevnila o tři haléře na 36,77 Kč/l. vzpomenete si ještě, kolik jste za benzin platili na začátku roku 2009?

Průměrná cena benzinu na českých čerpacích stanicích od začátku roku vzrostla o zhruba tři koruny za litr. Nafta zdražila o asi 1,30 Kč/l. Z následujících grafů pak  můžete vyčíst, že za poslední tři roky  cena benzinu stoupla o více než 13 korun na litr.

V lednu 2009 stál benzin 24,50 Kč/l.

V lednu 2009 stál benzin 24,50 Kč/l.

Cena benzinu v dubnu 2012

Cena benzinu v dubnu 2012 "vylétla" k téměř 38 Kč/l.

Pro levnější benzin do Polska a Rakouska

Ze sousedních zemí je benzin levnější už jen v Polsku a Rakousku, nejdražší je v Německu. Zdražení benzinu v posledních týdnech souvisí podle odborníků zejména s růstem cen na burze v Rotterdamu.

Od začátku roku do konce března benzin na burze zdražil o více než 250 dolarů za tunu na 1200 USD. Nafta zdražovala pomaleji, její cena na burze se koncem prvního čtvrtletí pohybovala kolem 1040 USD za tunu.

ČTĚTE TAKÉ:

Významný vliv na ceny pohonných hmot má také kurz koruny vůči dolaru. Koruna v druhé polovině loňského roku začala oslabovat a koncem roku se kurz dostal na více než 20 Kč/USD. Nyní se pohybuje mírně pod 19 Kč/USD.

Kvůli vysokým cenám pohonných hmot jezdí řada motoristů z příhraničí tankovat do Polska. Tam stojí benzin i nafta v průměru 35,18 Kč/l. V Rakousku je benzin o zhruba 30 haléřů levnější než v ČR. Na Slovensku motoristé za benzin platí téměř 40 Kč/l. Nejdráž je v Německu, kde litr benzinu stojí více než 41 korun.

Ceny benzinu by mohly růst až ke 40 korunám za litr

Někteří analytici upozorňují na to, že by tuzemské ceny benzinu mohly dosáhnout i 40 Kč/l v případě, že by se vyhrotila situace na Blízkém východě a Írán by se stal terčem vojenského útoku. "Nevěřím, že USA na Írán zaútočí, ale je pravda, že toto téma nabírá v médiích na intenzitě.

Spekulanti na burzách proto nakupují a ceny ropy rostou," uvedl předseda Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček.

ČTK, rkaŠárka Bláhová

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz