23. února 2011 14:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Benzín v Česku může kvůli nepokojům v Libyi zdražit až o korunu

Velmi nešťastný řidič - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velmi nešťastný řidič - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Benzin a nafta u tuzemských čerpacích stanic mohou kvůli nepokojům v Libyi a dalších arabských zemích zdražit až o desítky haléřů. Vyplývá to ze středečního průzkumu mezi analytiky. Cena litru nejprodávanějšího benzinu Natural 95 za uplynulý týden podle údajů společnosti CCS v Česku vzrostla v průměru o 12 haléřů na úterních 33,14 koruny. Stejně zdražila i nafta na 32,63 koruny za litr.

"Díky nepokojům na Blízkém východě a v severní Africe promítají investoři do cen ropy rizikovou prémii. Trhy se především obávají přesunu protestů do dalších zemí, které jsou významnými světovými producenty ropy," řekl analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Jan Šimek z Broker Consulting považuje pro další vývoj za klíčové, zda se nepokoje nezvrhnou do občanských válek a jak budou nové režimy spolupracovat s vyspělými ekonomikami.

Zdražení benzinu tlumí spotřební daň

"Podle pesimističtějšího scénáře by čeští motoristé mohli očekávat zdražení benzinu v relacích o 50 haléřů až korunu na litr," soudí odborník z Broker Consulting. Dopad do cen benzinu v Česku ale podle něj paradoxně tlumí spotřební daň. Ta tvoří značnou část cen pohonných hmot.

Muamar Kaddáfí

Zdražení nevylučuje ani Čermák z Colossea. "Pokud se cena ropy udrží na současných úrovních, případně ještě poroste, potom by mělo dojít k růstu cen v průběhu příštího týdne. Zdražení se může pohybovat v řádu desetihaléřů," poznamenal analytik.

ČTĚTE VÍCE:

Pokud se situace v severní Africe a na Blízkém východě brzy uklidní, nemusí se podle Šimka motoristé bát dlouhodobého zdražení pohonných hmot.

Nebezpečí radikalizace arabského obyvatelstva

"Vliv bude jen krátkodobý, věříme, že brzy se situace v Libyi uklidní. Buď dokonaným převratem nebo utužením diktatury. Z dlouhodobého hlediska je rizikem pouze radikalizace arabského obyvatelstva, nicméně toto riziko nelze v tuto chvíli kvantifikovat," řekl odborník.

Cena severomořské ropy Brent se kvůli pokračujícím nepokojům v Libyi opět zvýšila. Její cena dnes v Londýně vzrostla o 1,30 dolaru na 107,08 USD za barel.

Lidovky.cz, ČTK

Adecco spol. s r.o.
Automechanik na Vyšehradě

Adecco spol. s r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč