Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Benzin v Česku začne zase zdražovat. Cenu zvýší dohoda ropných mocností

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a trh s ropou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a trh s ropou. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

PRAHA Konec stagnace cen u tuzemských benzinek. Pohonné hmoty se už tři týdny držely plus minus na stejné úrovni – benzin za průměrných 29,2 a nafta o1,5 koruny méně. A to se zřejmě po jednání zemí těžařského kartelu OPEC v minulém týdnu změní.

Žádný velký cenový skok ale řidičům nehrozí. Během dvou týdnů si připlatíme desetníky.

Ropa po středečním oznámení dohody (byť neoficiální) o určitém snížení dosud vysoké úrovně těžby rychle vyšplhala z necelých 46 dolarů za barel až k 50 dolarům. Pro ceny u českých pump je však podstatnější obchodování s pohonnými hmotami na burze v Rotterdamu, kde ceny reagují na ropu a z toho se pak po přepočtu na koruny a litry přímo kalkulují částky pro český trh.

Během pouhých dvou dnů po verdiktu OPEC vyskočila při rotterdamském obchodování hodnota benzinu i nafty o šest procent – za tunu benzinu na 505 dolarů a nafty na 423 dolarů.

„To se v tomto týdnu projeví u čerpacích stanic nárůstem přibližně o 20 haléřů. Takže se nejedná o nějaké dramatické zdražení,“ říká Boris Tomčiak, ekonom společnosti Finlord.

Velkoobchodníci mění své ceny při dodávkách pumpám většinou začátkem každého týdne a vycházejí z průměru rotterdamských cen za minulých sedm dnů. Šestiprocentní nárůst se týká jen druhé poloviny uplynulého týdne, nové zboží tedy podraží o menší částku a dostane se k řidičům až poté, co pumpy doprodají dosavadní levnější zásoby.

Jak si vede cena ropy.

Jedná se o průměr, některé pumpy si cenu podrží déle, jiné – zejména u dálnic nebo ve velkých městech podraží dříve.

Skutečnost, že se Saúdská Arábie, Írán, Irák, Kuvajt, Venezuela a další členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) poprvé po nějakých osmi letech dokázali (zatím jen ústně) shodnout na určitém snížení denního objemu těžby ropy, nezdražila ropu tak, jak někteří analytici předpokládali.

A jak by si ze všeho nejvíc přály státy jako Rusko nebo Venezuela, kterým extrémně nízké ceny za prodávanou ropu ze všech zemí nejvíc devastují ekonomiku.

Více ropy než svět potřebuje

Aktuálně podle údajů za měsíc září těžily členské země organizace 33,6 milionu barelů denně (mají zhruba 40procentní podíl na celosvětové produkci) a to v porovnání s dohodnutou úrovní 32,5 až 33 milionů barelů totiž není zásadní rozdíl pro výraznější zvýšení ceny ropy.

Ropné státy po celém světě měsíce těžily víc a víc ropy a její nabídka je dávno mnohem větší, než se ve světě spotřebuje. Narůstají zásoby, cena prudce klesá. Přesto těžaři dodávají na trh stále víc. A dohodnuté denní snížení těžby zemí OPEC o zhruba milion barelů zdaleka nevyrovná objem dvou milionů barelů, o který tyto země zvýšily těžbu loni.

Navíc – dohoda, ke které došlo minulý týden při ekonomickém fóru v Alžíru, ještě není pro členy závazná. A může se ještě změnit. „Dohodli se jen, že se dohodnou. Je to stále v jednání,“ citovala agentura AP Larryho Goldsteina z Energy Policy Research Foundation.

Podstatná bude i reakce Ruska a Spojených států, které patří se Saúdskou Arábií do trojice největších těžařů na světě (těží kolem 10 milionů barelů denně z celkem 92 milionů, které se každý den na celém světě vytěží), ale nejsou členy OPEC a výsledky jednání pro ně nejsou nijak závazné.

Rozhodující kolo této vysoké ekonomické a politické hry, ve které jsou čeští řidiči, zdejší pumpy i celé Česko jen vzdálenými diváky, se odehraje až 30. listopadu, kdy by měli ministři států OPEC dohodu závazně projednat.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Nabíjení elektromobilu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Nabíjení elektromobilu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Nabíjení elektromobilu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!