17. března 2011 9:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Berňák přitahují malé drahé věci. Jak šikovně čarovat s přiznáním?

Daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání | foto: Lidové noviny

"Daňová turistika" podnikatelů za účelem snížení pravděpodobnosti daňových kontrol se v Česku rozmáhá. "Je to jedna z mála možností, jak si klient může vylepšit pozici před správcem daně," říká Ondřej Lichnovský, advokát specializující se na daňové spory.

LN Jak může člověk minimalizovat nebezpečí, že právě jeho přiznání bude podrobeno daňové kontrole?
Snížit pravděpodobnost, že si vás finanční úřad vybere, lze přestěhováním do Prahy. Z důvodu velkého množství agendy pražských finančních úřadů se zde kontrolují převážně subjekty, u kterých je patrné nějaké riziko či problém. Snížit pravděpodobnost kontroly může i udělení plné moci daňovým poradcům či advokátům. Úředníci obvykle nemají příliš velkou ochotu otevírat řízení proti takovému zastoupení.


 ČTĚTE SPECIÁLNÍ INFOGRAFIKUDaňové přiznání - DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ 2011

- 7 otázek a odpovědí
- interaktivní formuláře
- vše co je třeba vědět
- jak ušetřit
- co se loni změnilo

- ZDE PRO VÁSLN Co lze považovat za přestěhování z hlediska příslušnosti k finančnímu úřadu?
Je nezbytné přestěhovat sídlo firmy. Poté dojde k zápisu do obchodního rejstříku. Následně musíte změnu ohlásit původnímu finančnímu úřadu. Ten během měsíce vydá rozhodnutí, ve kterém konstatuje změnu místní příslušnosti. Od té chvíle jste z pohledu finančního úřadu přestěhováni. Tento proces trvá zhruba dva až tři měsíce.

LN Jak postupuje podnikatel - fyzická osoba, který nemá sídlo firmy?
Zde nehovoříme o sídle, ale o trvalém pobytu. Musíte si sehnat nový trvalý pobyt, například v Praze. Podaří-li se vám to, zajdete na magistrát, kde vám vymění občanský průkaz, resp. vydají potvrzení, že je pro vás nový občanský průkaz připravován. Toto potvrzení ukážete finančnímu úřadu. Od tohoto momentu bude proces shodný s tím, který následuje po oznámení změny sídla rejstříkovému soudu.


Lidové noviny

Kompletní daňový rádce

vychází 17.3. v LN 

Žili jste v přesvědčení, že se vás daňové přiznání netýká a teď jste zjistili krutou pravdu? Nezoufejte, v posledním 'Daňovém čtvrtku' se dozvíte jak všechno stihnout na poslední chvíli a vyhnout se tak hrozícím sankcím a nepříjemnostem.LN Co když firma či osoba podnikala v minulém roce v jiném místě, přesto by ale chtěla podávat daňové přiznání jinde?
Daňové přiznání se podává tomu úřadu, pod který v den podání přiznání poplatník spadá. To, kde byly činnost nebo příjmy realizovány, není z tohoto hlediska rozhodující.

LN Jak často se daňoví poplatníci přestěhovávají kvůli daňovým kontrolám?
S požadavkem na přestěhování sídla firmy kvůli daňovým účelům se setkáváme velmi často. Je to jedna z mála možností, jak si klient může vylepšit pozici před správcem daně.

LN S jakými náklady musí podnikatel počítat, když si najímá pro jednání s finančním úřadem advokáta, resp. daňového poradce?
Je to individuální. Někde se jedná o jednorázové částky, jinde o měsíční paušály. Záleží na tom, co klient požaduje. Když advokátní firma nese odpovědnost za správnost účetnictví, tedy že jeho účetnictví budeme schopni u finančního úřadu obhájit, pohybujeme se i v desítkách tisíc korun za měsíc. Když se jedná pouze o plnou moc k zastupování před finančním úřadem, cena se může pohybovat od dvou do pěti tisíc korun. Potom si bude advokát v případě provádění nějakých úkonů při daňové kontrole účtovat hodinovou sazbu.

Daňové přiznání

LN Komu se vyplatí najmout si advokáty či daňové poradce?
Zvážit takovou službu by měly zejména subjekty podnikající v oborech, kde je riziko daňových kontrol vysoké. Takovým oborem je v Česku stavebnictví a v rámci Evropské unie prakticky cokoliv, kde je obchodováno se zbožím, které je relativně malé, avšak má velkou hodnotu. Příkladem jsou počítačové čipy a komponenty nebo výrobky ze zlata a drahých kovů. Naopak u výroby rohlíku je pravděpodobnost kontrol menší. Ke krácení daně tam není moc prostoru.

LN Co může přitáhnout pozornost finančního úřadu na konkrétní daňové přiznání?
Finanční úřad disponuje vlastním informačním systémem, který vyhodnocuje rizika a na základě výsledku pak zahajuje kontrolu. Když už daňová kontrola probíhá, pozornost může přitahovat podnikání ve výše zmíněných rizikových sektorech, nebo když jsou faktury vystavovány v exotických destinacích.

LN Když podnikatel zjistí, že má dluh na dani, vyplatí se čekat, zdali chybu odhalí daňový úřad, nebo ji přiznat sám?
Výhodnější je se přiznat. Takový poplatník sice bude muset doplatit daň a úrok z prodlení, vyhne se ale platbě penále.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!