13. října 2008 12:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Berte si, kolik chcete, vzkazují bankám

FRANKFURT Centrální banky eurozóny, USA, Británie a Švýcarska nabídly bankovnímu sektoru neomezený přísun dolarových úvěrů za pevné úrokové sazby. Instituce tím chtějí zmírnit tlaky na světový finanční systém, který prochází těžkou krizí.

Ve společném prohlášení centrálních bank se tvrdí, že komerční banky dostanou veškeré krátkodobé dolarové úvěry, o které požádají. Podobná opatření chystá i japonská centrální banka.

Swapová operace je časově omezená výměna prostředků v jedné měně za prostředky v druhé měně a následným převodem zpět při pevně stanovených kurzech obou měn.

Banky si na mezibankovním trhu kvůli všeobecné nedůvěře odmítají půjčovat mezi sebou a největší poptávka je po krátkodobých úvěrech zejména v americké měně. Centrální banky si budou potřebná množství vyměňovat mezi sebou v takzvaných swapových linkách.

Na konci září již Evropská centrální banka a americký Fed zdvojnásobily tyto linky na 240 miliard dolarů a k této koordinaci se připojily i centrální banky Japonska, Kanady, Skandinávie a Austrálie. Celková hodnota nabízených peněz dosáhla 600 miliard dolarů.

Uvolňování peněz centrálními bankami na trh je v nynější situaci nezbytné, pokud má být bankovní systém udržen v chodu. Komerční banky totiž odmítají půjčovat peníze na trhu a místo toho je ukládají na krátkodobé účty u centrálních bank nebo do státních dluhopisů. U Evropské centrální banky mají nyní na jednodenních úvěrech uloženo rekordních 155 miliard eur.

Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?