9. září 2013 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bez práce je půl milionu Čechů. O jedno místo se uchází i 50 lidí

Úřad práce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Nezaměstnanost v České republice v srpnu zůstala na červencových 7,5 procenta – na úřadech práce je tak přihlášeno více než půl milionu lidí. Analytici stagnaci očekávali.

O zaměstnání se podle evidence Úřadu práce ČR ucházelo 551 731 lidí, z toho bylo 537 880 ve věku 15 až 64 let, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. Podle mluvčí centrálního úřadu Kateřiny Beránkové se situace na trhu práce proti minulému měsíci výrazně nezměnila.

Zvolna roste počet volných pracovních míst a dál pokračují sezonní práce, a to zejména v zemědělství a stavebnictví. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se sice proti konci července zvýšil o 635 lidí, to je ale důsledkem většího počtu absolventů škol a mladistvých, kteří se nahlásili na pracovních úřadech, uvedla mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřady v srpnu evidovaly 40 579 volných míst, tedy o 404 více než o měsíc dříve, proti loňskému srpnu jich však bylo o 1980 méně. Na jedno místo tak v současné době připadá 13,6 uchazeče, z toho nejvíce na Bruntálsku, kde se o jedno místo uchází téměř 50 lidí. Údaje jsou podle metodiky, která stanovuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let.

Lidovky.cz, ČTK