14. dubna 2009 17:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bezpečnost nových aut v Česku zaostává

PRAHA Nové automobily prodávané v Česku poskytují lidem v případě nehody méně ochrany než v ostatních zemích EU. Zatímco v tuzemsku plného počtu pěti hvězdiček v crash testech dosáhlo 29 procent prodaných osobních automobilů, průměr v Evropské unii je 53 procent. Například výsledky nové verze Škody Superb nedosahují ani na VW Golf.

Uvádí to zpráva nezávislé organizace The European Transport Safety Council (ETSC).

Podle motoristického odborníka Martina Jaroše si Češi kvůli ceně pořizují spíše menší a méně vybavené vozy. "Cena je stále rozhodující faktor, a proto zájemci o větší, lépe vybavené a bezpečnější auto většinou sáhnou po zánovní ojetině z dovozu nebo autobazaru," dodal.

Největší podíl bezpečných aut má Švédsko, Irsko a Norsko, ve kterých prodej vozů s pěti hvězdičkami tvoří více než 60 procent.

Ohledně ochrany chodců při nehodách dosáhlo tři hvězdičky z pěti možných 14 procent vozů v Česku, evropský průměr je přitom 44 procent.

Připomínač zapnutí bezpečnostních pásů na všech sedadlech má v tuzemsku osm procent nových aut, v EU 13 procent. Připomínač pro sedadlo řidiče byl ve výbavě 56 procent vozů. Průměr v Evropě je 70 procent aut.

Golf předčí Superb
Ke špatnému postavení České republiky přispívá podle Vojtěcha Ekslera z ETSC zejména fakt, že téměř polovina všech vozů patří do kategorie malých a mini vozů, které obecně nabízejí méně ochrany posádce při nehodě a dále pak fakt, že některé modely nejvíce prodávaných vozů Škoda prošly generační výměnou v loňském roce. "Ovšem ani poslední verze Škody Superb nedosahuje v testech Euro NCAP výsledků poslední verze nejprodávanějšího vozu v Německu, VW Golf," dodal.

V Česku se od ledna do března prodalo 31.075 vozů, což je o téměř šest procent méně než loni. Nejprodávanější značkou byla Škoda s prodejem 8512 aut.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!