23. března 2010 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bezplatné verze antivirových programů jsou prý málo účinné

Bezplatné verze antivirových programů jsou prý málo účinné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezplatné verze antivirových programů jsou prý málo účinné | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé by neměli šetřit na zabezpečení svých počítačů, jelikož bezplatné verze antivirových programů jsou ve srovnání s těmi placenými málo účinné při ochraně počítačů před útoky škodlivých kódů. Alespoň to tvrdí časopis Test, který srovnával 14 balíčků pro zabezpečení počítače a čtyři samostatné antivirové programy a bezpečnostní funkce systémů Windows 7 a Vista. Odborníci si tím tak jistí nejsou.

Je test důvěryhodný?

Podle výrobců je testování bezpečnostních programů složité a obecně jsou výsledky testů diskutabilní. "Ze zveřejněných výsledků totiž není vůbec jasné, jak a co se vlastně testovalo. Vzhledem k tomu, že jsou bezpečnostní řešení stále složitější, nejsou současné testy schopné náležitě vyhodnotit účinnost produktu, výsledky testování jsou často neúplné, nepřesné nebo dokonce zavádějící," uvedl technický ředitel AVG Karel Obluk. Dodal, že problematikou objektivního testování se zabývá Organizace pro standardizaci testování antimalwarového softwaru (AMTSO), která vznikla v únoru 2008 ve španělském Bilbau.

Redaktor časopisu Test Václav Beneš dnes sdělil, že čeští uživatelé počítačů dávají často přednost neplaceným verzím antivirových programů, které v kombinaci s vestavěným firewallem systému Windows poskytují ochranu zdarma. Toto řešení je ale podle něj málo účinné v porovnání s placenými balíčky zabezpečení počítače, které zahrnují firewall i antivirový program.

"Nejhůře z testovaných antivirových programů dopadly v ČR velmi oblíbené bezplatné verze programů AVG a Avast!," podotkl Beneš, podle kterého jedním z nejhorších firewallů je firewall operačního systému Windows Vista.

Testování zabralo dva měsíce a kromě odhalování nového škodlivého softwaru a jeho různých variant byly hodnoceny také funkce firewallu, obsluha jednotlivých programů, jejich vliv na zatížení systému počítače nebo kompatibilita s operačním systémem Windows 7.

ČTK