28. července 2014 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Index: Za Big Mac v Česku zaplatíte stejně jako v Japonsku

Big Mac je v Česku stále levnější než v USA, nejdražší je v Norsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Big Mac je v Česku stále levnější než v USA, nejdražší je v Norsku | foto: Shutterstock

LONDÝN Nejlevnější Big Mac je na Ukrajině, v Indii a v Jihoafrické republice. Naopak nejvíce za největší hamburger firmy McDonald's zaplatí lidé v Norsku, Švýcarsku a ve Venezuele. Vyplývá to z nejnovějšího tzv. Big Mac Indexu, který pravidelně sestavuje týdeník The Economist a který srovnává cenu známého hamburgeru v různých zemích světa. V České republice zůstává Big Mac levnější než v USA.

V České republice Big Mac nyní podle indexu stojí 3,46 dolaru. V USA je jeho průměrná cena 4,8 dolaru. Rozdíl cen ukazuje, že česká koruna je vůči dolaru podhodnocena o 27,9 procenta, dodal The Economist.

Levný Big Mac? Vyražte do Polska, Norsku se vyhněte

V eurozóně stojí Big Mac v průměru 4,95 dolaru, což ukazuje, že euro je vůči dolaru nadhodnocené o 3,3 procenta. Dražší hamburger než v České republice mají v Maďarsku, kde stojí v přepočtu 3,77 dolaru. Naopak za levnějším hamburgerem mohou zájemci vyrazit do Polska, kde vyjde na tři dolary.

V Norsku stojí Big Mac 7,76 dolaru. Norská koruna je tak podle tohoto žebříčku nejvíce nadhodnocenou měnou na světě. Naopak na Ukrajině za stejný produkt zaplatí zájemci 1,63 dolaru.

Co je Big Mac Index

Big Mac Index zveřejňuje týdeník The Economist od roku 1986. Tento ekonomický ukazatel vychází z teorie parity kupní síly, podle níž by identické výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem v různých zemích stát stejně. Proto lze srovnáním místních cen hamburgeru ukázat cenové hladiny v jednotlivých státech světa. Zároveň ale autoři upozorňují, že ukazatel není přesným indikátorem pohybu měn. Cena hamburgeru totiž závisí také na místních podmínkách, mzdách a nákladech, které bývají nižší v chudších zemích.

Ceny hamburgeru Big Mac ve vybraných zemích
ZeměCena v dolarech
Norsko7,76
Švýcarsko6,83
Venezuela6,82
Eurozóna4,95
Británie4,93
USA4,80
Maďarsko3,77
Japonsko 3,64
Česká republika3,46
Polsko3,00
Čína2,73
Rusko2,55
Jihoafrická republika2,33
Indie1,75
Ukrajina1,63
Zdroj: The Economist

                            

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz