22. července 2009 10:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Big Mac už v Česku stojí skoro stejně jako v USA

Big Mac | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Big Mac | foto: Reprofoto

PRAHA Nejnovější čísla známého Big Mac Indexu týdeníku The Economist ukazují, že ceny v Česku jsou díky oslabení koruny na přibližně stejné úrovni jako v USA. Loni v létě byla cenová hladina v Česku o 28 procent vyšší než v USA, nyní je to pouze o dvě procenta více. Britský týdeník zveřejňuje index každoročně a porovnává cenu hamburgeru sítě McDonalds v různých zemích.

Zatímco ve Spojených státech je možné nyní koupit Big Mac za 3,57 dolaru, v ČR je to 3,64 dolaru proti loňským 4,56 dolaru. V Británii stojí tento hamburger 3,69 dolaru, v eurozóně 4,62 dolaru, v Polsku 2,41 dolaru a v Maďarsku 3,62 dolaru. Ještě v roce 2000 dosahovaly české ceny hamburgerů po přepočtu jen 56 procent cen v USA.

Ceny hamburgeru
Big Mac v jednotlivých vybraných zemích

Země     Ceny v USD

USA         3,57
Česko      3,64
EU            4,62
Polsko      2,41
Maďarsko 3,62
Británie     3,69
Čína          1,83
Rusko        2,04
Švýcarsko 5,98
Japonsko   3,46

Zdroj: The Economist

Z dat lze podle analytika Patria Online Tomáše Vlka vyčíst, že podle cen Big Maců je koruna výrazně podhodnocena proti euru, a to asi o 26 procent. Do kurzu koruny s dolarem totiž zasahuje vývoj kurzu mezi eurem a dolarem.

"Náš odhad je ale jiný. Kurz koruny je nyní mírně silnější než ten
rovnovážný. Čísla tak spíše vypovídají o nižší ceně hamburgerů u nás," uvedl s tím, že cenová hladina v méně vyspělých zemích bývá obecně nižší. "Aktuální data týdeníku Economist ukazují na to, že největší obětí krize se mezi středoevropskými měnami stal polský zlotý.

Zatímco ještě před dvěma lety byly v ČR a Polsku ceny přibližně srovnatelné, pak v polovině července 2009 byla polská cenová hladina o třetinu nižší," uvedl analytik ČSOB Jan Čermák. Big Mac Index začal zveřejňuje týdeník The Economist od roku 1986.

Tento ekonomický ukazatel vychází z teorie parity kupní síly, podle níž by identické výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem v různých zemích stát stejně. Proto lze srovnáním místních cen Big Macu ukázat cenové hladiny v jednotlivých státech světa.

ČTK