2. prosince 2009 10:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bílé Vánoce nelákají: svátky stráví u moře na 20 tisíc Čechů

vánoce austrálie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vánoce austrálie | foto: ČTK

Ne všichni sní o zasněžených Vánocích a Silvestru na horách. Podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur stráví letošní svátky zhruba 20.000 Čechů u teplého moře, především v Egyptě.

Jak uvedl viceprezident a mluvčí asociace Tomio Okamura, číslo je navzdory krizi srovnatelné s loňskem.

"Trávení svátků v teple je velkým lákadlem a většina lukrativních pobytů je již vyprodána," uvedl Okamura. Zimní výlety do tepla jsou prý doménou především vyšší střední třídy, které se krize příliš nedotkla. Přes cestovní kancelář si přitom zajistí pobyt přibližně polovina rekreantů, zbytek se obejde bez pomoci "cestovky".

Celkem poletí z České republiky během svátků 50 přímých charterových letů, naprostá většina do Egypta, Tuniska a na Kanárské ostrovy. Na dalších místech žebříčku popularity jsou Spojené arabské emiráty, Thajsko, Kuba, Dominikánská republika, Keňa, Venezuela a první desítku uzavírají Maledivy v Indickém oceánu.

Cestovní kanceláře letos nasmlouvaly stejnou nebo mírně vyšší kapacitu exotických pobytů než před rokem. Podle analytika Jaromíra Beránka jsou zájezdy pro nadcházející zimu levnější než loni, neboť letecké společnosti nabízejí levnější letenky a kvůli nižší poptávce z Evropy snížily ceny i hoteliéři.

Předvánoční pobyt na Maledivách vyjde zhruba na 50.000 korun, zájezdy do Egypta se dají koupit za necelých 10.000 korun.

ČTK