26. srpna 2007 11:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bionaftu reforma dočasně zdraží

Kukuřice určená na výrobu biopaliv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kukuřice určená na výrobu biopaliv. | foto: FREDERIC J. BROWN AFP

PRAHA Kvůli reformě veřejných rozpočtů bionafta dočasně zdraží téměř o polovinu. Bionafta byla dosud osvobozena od spotřební daně. Reformní batoh, který tento týden schválila sněmovna, však tuto výjimku ruší.

Podle Roberta Nerpase z agentury Omnia, která výrobce bionafty zastupuje, by se tak u čerpacích stanic mohla zdražit z dnešních zhruba 25 korun až na 37 korun za litr. „ČR bude jedinou zemí Evropské unie, ve které není bionafta od spotřební daně osvobozena,“ řekl Nerpas.

Vláda počítá s tím, že se výjimka pro bionaftu do zákona vrátí. Zvýhodněním bionafty se však bude zabývat až ve chvíli, kdy Evropská unie schválí český víceletý program uplatnění biopaliv. Na programu teď společně pracují ministerstva průmyslu a obchodu a zemědělství.

„Víceletý plán pro podporu biopaliv by měl jít na vládu ke schválení do konce roku 2007,“ řekl LN za ministerstvo Matyáš Vitík. Poté musí plán ještě odsouhlasit Evropská Unie.

Podle Jakuba Haase z ministerstva financí budou daňové úlevy pro bionaftu zavedeny v nejbližší novele zákona o spotřebních daních po schválení víceletého programu Evropskou komisí.

Dojde tak k paradoxní situaci, kdy cena bionafty v lednu 2008 vylétne nahoru a za několik měsíců se vrátí zpět.
vih, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz